به گزارش تسنیم، محمد محمودی دبیر پایگاه اطلاع‌رسانی هاشمی رفسنجانی طی گفتگویی با روزنامه آرمان که به روزنامه خانوادگی هاشمی مشهور است، نکاتی درباره نگاه های سیاسی آیت الله هاشمی به برخی موضوعات بیان کرده است.

در بخشی از این گفتگو آمده است:

درباره تحولات پیرامون برجام و همه‌پرسی اقلیم کردستان به نظر شما دیدگاه احتمالی آیت‌ا... هاشمی بر چه محوری قرار می‌گرفت؟

درباره برجام که بارها پیش‌بینی‌های آیت‌ا... هاشمی به روشنی و صراحت بیان شده بود که روزهای سخت آمریکای ترامپ خیلی دور نیست و امروز شاهدیم که نه برجامی توسط ترامپ پاره شد و نه اروپایی همراه حرف‌های جنگ‌طلبانه او می‌شود. اگر حرف‌ها و سخنان آیت‌ا... هاشمی از ابتدا تا انتهای مذاکرات هسته‌ای منتشر شود به خوبی روشن خواهد شد که چقدر مسیر و آینده برجام برای ایشان روشن بود. درباره تحولات اقلیم کردستان عراق هم قطعا ایشان با هرگونه گسستی در تمامیت ارضی عراق مخالفت می‌کردند، ولی روش برخوردشان بنزین ریختن بر این آتش افروخته شده نبود.

اگر اجازه بدهید کمی به مسائل داخلی برگردیم و تحلیل شما را از نگاه آیت‌ا... هاشمی به انتخابات‌های پیش رو در سال‌های ۹۸ و ۱۴۰۰جویا شویم؟

از نگاه من، شخص آیت‌ا... هاشمی نخ تسبیح موفقیت‌های باورنکردنی سه انتخابات گذشته بود و از همین منظر انتخابات سال92 را سخت‌ترین انتخابات بعد از انقلاب می‌دانم که واقعا به مدد تدبیر و ایثار بی‌بدیل آیت‌ا... هاشمی امکان عبور و نتیجه‌گیری معجزه‌گونه از آن فراهم شد درست مثل بیتی که خودشان بارها زمزمه می‌کردند:

از این سموم که بر طرف بوستان بگذشت

عجب که بوی گلی هست و رنگ نسترنی

نگفتید نظرتان را درباره انتخابات‌های پیش رو؟ برخی از الان زمزمه عدم ائتلاف سر داده‌اند...

من فکر می‌کنم که اصلاح‌طلبان آن‌قدر از اشتباهات 84 عبرت گرفته‌اند که دست به چنین قمارهای خطرناکی نزنند. از دید من انتخابات 1400 قطعا از انتخابات 92 دشوارتر نیست همان‌طور که انتخابات 96 هم به‌رغم تمام هیاهوها چندان دشوار نبود و همه دیدند که پیش‌بینی آیت‌ا... هاشمی از دولت دوم روحانی آن‌هم با رای بالاتر مردم چگونه محقق شد. در مسیر آینده هم قطعا وضع به همین‌گونه است، مشروط به آنکه مقابل نص آیت‌ا... هاشمی اجتهادهای شخصی نکنیم و به تفکر ائتلاف حداکثری ایشان اقتدا کنیم که یَدُا... مَعَ الجَماعَة.