به گزارش مهر، کمیسیون های تخصصی مجلس شورای اسلامی این هفته از روز یکشنبه تا چهارشنبه نشست خواهند داشت.

بر اساس اعلام مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی دستور کار کمیسیون ها در این هفته به شرح زیر است:

۱-کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی

کمیسیون اصل ۹۰ در روز یکشنبه به بررسی شکایات واصله می پردازد و در روزهای دوشنبه و سه شنبه نیز این دستور کار ادامه خواهد داشت.

۲-کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری

این کمیسیون امروز شنبه مشکلات مدارس شاهد را با حضور مدیرکل مدارس امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش بررسی خواهد کرد.

اعضای این کمیسیون در روز یکشنبه نیز از مراکز تحقیقاتی جهاد دانشگاهی بازدید خواهند کرد و در روز دوشنبه به بررسی حوزه خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش، وضعیت هزینه کرد بودجه وزارت علوم در سال ۹۶ و مشکلات دانشجویان دانشگاه شهید چمران اهواز می پردازند.

در این روز گزارش کمیته تحیقق و تفحص از صندوق فرهنگیان هم جمع بندی خواهد شد.

اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات میزبان وزیر آموزش و پرورش خواهند بود تا به سوالات شش نفر از نمایندگان پاسخ دهد.

۳-کمیسیون اجتماعی

اعضای کمیسیون اجتماعی در روز یکشنبه به بررسی مشکلات کودکان کار و راه های پیشگیری از آن می پردازند و در ادامه طرح حذف ماده ۴۱ قانون تامین اجتماعی را بررسی خواهند کرد.

بررسی چگونگی نظارت بر اجرای احکام لازم الاجرا و مرتبط قوانین برنامه و بودجه و بررسی طرح استفساریه تبصره دو ماده ۷۶ قانون تامین اجتماعی دستور کار دیگر این کمیسیون در روز سه شنبه خواهد بود.

۴-کمیسیون اقتصادی

اعضای کمیسیون اقتصادی روز یکشنبه به ادامه بررسی لایحه صندوق مکانیزه فروش می پردازند و در روز دوشنبه نیز تقاضای حسن کامران نماینده مردم اصفهان را برای تحقیق و تفحص از عملکرد بانک توسعه تعاون و بانک رفاه کارگران بررسی خواهند کرد.

در روز دوشنبه همچنین وزیر کشور برای پاسخ به سوالات سلمان خدادادی نماینده ملکان و سیدفرید موسوی نماینده تهران در این کمیسیون حضور می یابد؛ همچنین وزیر اطلاعات هم برای پاسخ گویی به سوال محمدرضا پورابراهیمی به کمیسیون اقتصادی می رود.

در ادامه وزیر اقتصاد برای پاسخ به سوالات ۱۱ نفر از نمایندگان در کمیسیون اقتصادی حضور خواهد یافت.

در روز سه شنبه نیز اعضای کمیسیون اقتصادی نیز به بررسی طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران خواهند پرداخت.

۵-کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی

اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در روز یکشنبه آخرین تحولات بین المللی به ویژه تحولات سوریه و اقلیم کردستان عراق را بررسی خواهند کرد و در روز سه شنبه نیز فعالیت های نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران را بررسی و ارزیابی خواهند کرد.

۶-کمیسیون انرژی

اعضای کمیسیون انرژی در روز یکشنبه مشکلات کارخانجات لوله سازی را با حضور مسئولان وزارت نفت بررسی می کنند و در ادامه معاون برق و انرژی وزارت نیرو برای بررسی مشکلات این حوزه میهمان این کمیسیون خواهد بود.

در روز سه شنبه نیز گزارش مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت همراه با گزارش بررسی مسائل و مشکلات اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت و گاز با حضور مسئولان وزارت نفت و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز بررسی خواهد شد.

در این روز همچنین وزیر نفت برای پاسخ به سوال دو نفر از نمایندگان به کمیسیون انرژی می رود.

۷-کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات

اعضای کمیسیون برنامه و بودجه در روز یکشنبه آخرین وضعیت بدهی دولت به صندوق های تامین اجتماعی و بازنشستگی کشوری را بررسی می کنند و در روز سه شنبه علاوه بر بازدید از پارک علمی و فناوری پردیس، عملکرد شش ماهه منابع و مصارف بودجه ۹۶ را بررسی خواهند کرد.

۸-کمیسیون بهداشت و درمان

اعضای کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در روز یکشنبه گزارش رئیس سازمان تامین اجتماعی را در خصوص اقدامات صورت گرفته و برنامه های آینده آن سازمان استماع می کنند و در روز سه شنبه نیز میزبان وزیر بهداشت خواهند بود تا به سوالات شش نفر از نمایندگان پاسخ دهد.

۹-کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور

اعضای کمیسیون شوراها و امور داخلی در روز سه شنبه آیین نامه اجرایی جمع آوری و دفع زباله های بهداشتی روستاها را با حضور نماینده وزارت کشور بررسی خواهند کرد؛ اعضای این کمیسیون روز سه شنبه با شهردار تهران و معاونان وی نشست مشترک خواهند داشت.

۱۰-کمیسیون صنایع و معادن

اعضای این کمیسیون روز یکشنبه میزبان مدیرعامل شرکت ملی مس ایران خواهند بود تا مشکلات این شرکت و معدن طلای شهرستان تربت حیدریه را بررسی کنند.

اعضای این کمیسیون در این روز همچنین عازم استان کرمانشاه می شوند تا از نزدیک مسائل و مشکلات واحدهای تولیدی این استان را بررسی کنند.

اعضای کمیسیون صنایع و معادن در روز سه شنبه تقاضای تحقیق و تفحص از شرکت سهامی پتروشیمی بندر امام خمینی (ره) سازمان ملی استاندارد ایران و شرکت ملی دخانیات ایران را بررسی خواهند کرد و در ادامه میزبان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواهند بود تا به سوالات شش نفر از نمایندگان پاسخ دهد.

۱۱-کمیسیون عمران

اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه در نشست مشترک با معاونان سازمان امور اداری و استخدامی کشور و وزارت راه و شهرسازی لایحه اصلاح ساختار دولت را بررسی خواهند کرد.

اعضای این کمیسیون روز سه شنبه با حضور محمدباقر نوبخت تقاضای تحقیق و تفحص از سازمان برنامه و بودجه کشور و نحوه اجرای احکام قانون بودجه سال ۹۶ را بررسی خواهند کرد.

در ادامه وزیر راه برای پاسخ به سوالات شش نفر از نمایندگان و وزیر کشور برای پاسخ به سوال دو نفر از نمایندگان میهمان کمیسیون عمران خواهند بود.

۱۲-کمیسیون فرهنگی

اعضای این کمیسیون روز یکشنبه ضمن بررسی رویدادهای فرهنگی کشور به عنوان کمیسیون فرعی به بررسی لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان می پردازند و در روز سه شنبه نیز گزارش عملکرد رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) و نیز لایحه اهداف، وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان را بررسی خواهند کرد.

۱۳-کمیسیون حقوقی و قضایی

اعضای این کمیسیون روز یکشنبه طرح ممنوعیت اشتغال به کار محکومان ناشی از تحقیق و تفحص در مشاغل حساس مدیریتی را بررسی خواهند کرد و در روز سه شنبه نیز علاوه بر بررسی لایحه مجازات های اجتماعی جایگزین زندان میزبان وزیر دادگستری خواهند بود تا به سوال شش نفر از نمایندگان پاسخ دهد.

۱۴-کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی

اعضای کمیسیون کشاورزی روز یکشنبه طرح جامع توسعه و عمران روستایی را بررسی می کنند و در روز سه شنبه نیز میزبان وزیر جهاد کشاورزی خواهند بود تا به سوال ۱۳ نفر از نمایندگان پاسخ دهد.