به گزارش ایسنا، متغیرهای کلان از جمله نرخ ارز و قیمت نفت به عنوان مبنای محاسبه یکی از بخش‌های اصلی درآمدی دولت هر ساله از  ارقام پربحث و پرچالش در تدوین لایحه بودجه است، چرا که به هر حال با پیش‌بینی قیمت هر بشکه نفت بر مبنای زمان فعلی و آنچه که در آینده پیش خواهد آمد و همچنین نرخ دلاری که برای تبدیل درآمدهای ارزی به ریال پیش‌بینی می‌شود بخش عمده‌ای از درآمدهای دولت تعیین وضعیت می‌شود که خود در کنار بخش دیگری از درآمدهای ناشی از مالیات می‌تواند چارچوب و سقف بودجه دولت را مشخص کند.

حدود دو هفته از ابلاغ بخشنامه بودجه در سال آینده به دستگاه‌ها و سازمان‌های مربوطه گذشته و در حالی به زودی باید تدوین لایحه در دستور کار سازمان برنامه و بودجه قرار گیرد که طبق اعلام مسئولان مربوطه فعلا ارقام مربوط به دلار و نفت نهایی نیست، اما برای دلار  نرخ‌هایی بین ۳۵۰۰ تا ۳۷۵۰  و حتی ۳۴۰۰ تومان در هیات دولت مطرح شده است. این در حالی است که بر اساس قانون برنامه ششم توسعه برای هر دلار در سال جاری نرخی در حدود ۳۴۰۰ تومان تعیین شده است.

نرخ دلار در بودجه سال جاری حدود ۳۳۲۰ تومان بود، در حالی‌که اکنون نرخی که بانک مرکزی برای دلار مبادله‌ای اعلام می‌کند با روندی رو به رشد و شاید بی‌سابقه طی مدت گذشته از ۳۴۰۰ تومان نیز عبور کرده و تا ۸۰ تومان اختلاف قیمت دارد.

اما در مورد قیمت هر بشکه نفت نرخی بین ۴۶ تا ۵۰ دلار در هیات دولت مطرح شده که این رقم نیز نهایی نیست، با این حال ظاهرا طی یک روال معمول قیمت نفت با توجه به اینکه درآمد عمده دولت را تشکیل می‌دهد در مراحل اولیه پایین‌تر در نظر گرفته شده و بعد از جمع‌بندی نهایی بودجه معمولا افزایش می‌یابد. در سال گذشته نیز چنین روالی اتفاق افتاد و اوایل قیمت هر بشکه نفت تا ۵۰ دلار پیشنهاد و در نهایت با ۵۵ دلار به تصویب رسید.

در مقابل مبنای اصلی درآمدهای دولت، هزینه‌های مربوط به حقوق و دستمزد جزو عناوین اصلی هستند که طبق پیش‌بینی قرار است افزایش حقوق حدود ۵ تا ۱۰ درصدی برای سال آینده تعیین شود.