به گزارش ایسنا، به نقل از القدس العربی، عبدالله المعلمی، نماینده دائم عربستان در سازمان ملل در کنفرانس مطبوعاتی در واکنش به گزارش سالانه دبیرکل سازمان ملل درباره کودکان و درگیری‌های مسلحانه که شامل نام ائتلاف عربی نیز می‌باشد، گفت: ما با اطلاعات و ارقام "غیردقیق و گمراه کننده" در این گزارش به شدت مخالفیم.

این کنفرانس مطبوعاتی با حضور عمرو ابوالعطا، سفیر مصر، منصور عیاد العتیبی، سفیر کویت و سفرای یمن و امارات و اردن در عربستان برگزار شد.

وی بر "پایبندی و احترام" عربستان و کشورهای ائتلاف عربی به قواعد و قوانین بشردوستانه بین المللی اشاره و تأکید کرد که "ائتلاف تا حد ممکن برای ممانعت از آسیب‌های احتمالی تلاش می‌کند!"

المعلمی گفت: پیامدهای تأسف بار این درگیری نتایج مستقیمو اقدامات "غیراخلاقی و غیرقانونی" انصارالله و نیروهای حامی علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهور پیشین یمن علیه غیرنظامیان و استفاده آن‌ها از کودکان به عنوان سپر انسانی است!

وی درباره میزان اعتبار این گزارش در بخش مربوط به نقض‌های صورت گرفته از سوی انصارالله مدعی شد: اطلاعات وارده در این گزارش درباره نقض‌های صورت گرفته از سوی انصارالله "بسیار کمتر از واقعیت است". "حوثی‌ها کودکان را وارد میدان جنگ کرده و اگر کودکان در این جنگ قربانی می‌شوند این حوثی‌ها هستند که مسئول کشتن آن‌ها می‌باشند!"

المعلمی با اشاره به "یگان کودکان" که اخیرا در مقر فرماندهی ائتلاف برای محافظت از جان کودکان تشکیل شده، گفت: این یگان کوچک سپتامبر تأسیس شد و اگر لازم باشد ما آن را گسترش خواهیم داد. دفتر کودکان و درگیری‌های مسلح سازمان ملل به این یگان آموزش می‌دهد و هدف پیگیری عملیات مسلحانه و اطمینان یافتن از وضعیت مکانیسم حفاظت از کودکان است.

وی در جواب سوال خبرنگار روزنامه القدس العربی در خصوص بخش مربوط به نقض کودکان فلسطینی در اراضی اشغالی که در این گزارش وارد شده، هیچ واکنشی نشان نداد. سفیر کویت و امارات نیز هیچ واکنشی نشان ندادند.

المعلمی در آخر مدعی شد که از این بخش از گزارش اطلاعی ندارد.

ویرجینیا گامبا، نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور کودکان و درگیری‌های مسلحانه که این گزارش را تهیه کرده در واکنش به مسئله کودکان فلسطینی در اراضی اشغالی گفت: اوضاع کودکان فلسطینی‌ در اسرائیل و فلسطین نگران کننده است طوری که ۳۶ کودک کشته و ۹۰۰ تن دیگر زخمی شده‌اند. ما با مقامات آنجا برای حل این مسئله و تجاوزاتی که علیه مدارس و بیمارستان‌ها صورت می‌گیرد و مسئله بازداشت اداری و احتمال عضوگیری از کودکان در غزه در ارتباط هستیم.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل روز پنجشنبه گزارش سالانه خود را درباره کشورهای نقض کننده حقوق بشر به شورای امنیت تحویل داد.

در این گزارش نام ائتلاف عربی به عنوان ناقض حقوق بشر وارد شده است.

گامبا تأکید کرد که سازمان ملل در صدد اجرای مکانیسمی برای استقرار مشاوران متخصص در یگان‌های محافظت از کودکان در یمن است.

وی از ائتلاف عربی خواست اقدامات جدی درباره قواعد درگیری در یمن اتخاذ کند و تعداد کودکانی که در حملات ائتلاف کشته شده‌اند را غیر قابل قبول خواند.

گامبا تأکید کرد که تعداد زیادی از کودکان و مدارس در یمن در معرض حملات از سوی ائتلاف عربی قرار گرفته‌اند.