به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛  براساس پژوهش‌ها انجام ورزش منظم می‌تواند تا ۱۲ درصد از بروز افسردگی ناشی از تغییر فصل بکاهد، تمرین‌های ورزشی سبب افزایش ترشح ماده اندروفین و سایر مواد شیمیایی مفید در بدن می‌شوند که سبب ایجاد آرامش، کاهش احساسات منفی و مثبت اندیشی در افراد می‌شود.

براساس آمار‌ها بیش از ۳۰۰ میلیون نفر در سراسر جهان دچار مشکل افسردگی هستند و پژوهش‌های پزشکی نشان داده است که این آمار روندی افزایشی دارد.

کارشناسان با مطالعه بر روی بیش از ۳۰ هزار داوطلب و بررسی سبک زندگی، روحیه و میزان زمان اختصاص داده شده به ورزش توسط آنها دریافتند، افرادی که زمانی استاندارد صرف ورزش کردن می‌کنند کمتر از دیگران به افسردگی دچار می‌شوند.

 

براساس این پژوهش که در مجله آمریکایی روانپزشکی به چاپ رسیده است متخصصان به افرادی که دچار افسردگی فصلی یا شکست‌های عاطفی شده اند، استرس بیش از حد دارند و یا دچار شوک پس از حادثه یا از دست دادن عزیزان خود شده اند، توصیه می‌کنند هرروز بازه‌ای از زمان خود را به ورزش کردن اختصاص دهند تا افسردگی در آنها درمان و کنترل شود.

 

افسردگی می‌تواند سبب بروز مشکلاتی از جمله چاقی، بی انگیزگی، لاغری و بی اشتهایی در برخی افراد، اخراج شدن از محل کار، بروز بیماری‌های قلبی عروقی، ابتلا به سرطان، دیابت، فشارخون، ریزش موی سر، خشونت، عصبانیت و حتی تمایل به انجام کارهایی، چون خودکشی شود.

کارشناسان برای بهره بردن از ورزش برای درمان افسردگی توصیه می‌کنند افراد در اوایل روز ورزش انجام دهند، ورزش کردن در فضای باز و در مجاورت نور خورشید به ویژه در فصل‌های سرد سال می‌تواند سبب جذب میزان ویتامین D بالا و احساس شادی شود.

 

افزون بر ورزش، داشتن تغذیه سالم، پوشیدن لباس‌هایی با رنگ‌های شاد متناسب با عرف جامعه، خواندن کتاب و گوش دادن به موسیقی، همراهی در مشارکت‌های اجتماعی و کارهایی همچون کوه نوردی، امتحان کردن مواد غذایی جدید، معاشرت با دیگران، داشتن تفریح، تماشای فیلم و رفتن به سفر نیز می‌تواند سبب بهبود خلق و خو و از بین رفتن افسردگی شود.

 

اگر افسردگی در فرد با وجود انجام همه موارد بالا همچنان ادامه داشته باشد برای درمان و کنترل بیماری توصیه می‌شود، فرد به متخصص مراجعه کند تا با راهکار‌های درمانی بیماری شناسایی و درمان شود.