اکبر رنجبرزاده در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به جلسه غیرعلنی امروز صبح مجلس جهت قرائت گزارش کمیسیون اصل ۹۰ درباره تحقیق و تفحص های انجام شده در دوره های اول تا نهم مجلس گفت: براساس این گزارش در ۹ دوره گذشته ۳۶۵ مورد تفحص برای طی مراحل قانونی به هیئت رئیسه تقدیم شده که از این تعداد ۳۶ مورد نهایی شده و به قوه‌قضائیه برای برخورد ارجاع شده است.

وی افزود:: در دوره اول مجلس تفحصی انجام نشده و تعداد تفحص‌ها در دوره دوم ۷ مورد در دوره سوم ۱۵ مورد، دوره چهارم ۱۹ مورد و در نهایت دوره نهم ۱۸۲  مورد بوده است.

این عضو هیئت رئیسه مجلس توضیح داد: از این تفحص‌ها تعدادی در کمیسیون های تخصصی به تصویب رسیده و تعدادی از آنها در صحن علنی تحت عنوان گزارش تفحص قرائت می شو؛د تعدادی نیز به کمیسیون اصل ۹۰ و قوه‌قضائیه ارجاع می شود.

رنجبرزاده در جمع بندی گفت: در این جلسه پیشنهاد شد که از ظرفیت‌های قانونی آیین نامه مطابق ماده ۲۳۶ برای امر نظارت استفاده شود تا بررسی‌ها کوتاه‌تر و سریع‌تر شده و این روند هزینه‌بر نباشد.

وی افزود: طبیعتا اگر مستندات کافی باشد با همان مستندات می توان هرگونه تخلف و انحراف از قانون را به قوه‌قضائیه ارجاع داد تا در کوتاه‌ترین زمان بررسی شود.

این عضو هیئت رئیسه مجلس در پایان گفت: کمیسیون اصل ۹۰ ظرفیت برخورد با هر تخلفی را از سوی هر دستگاهی دارد لذا ما از نمایندگان خواستار شدیم تا مستندات نظارتی خود را به این کمیسیون ارجاع دهند.