به گزارش تسنیم، سفر اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه در کنار رئیس ستاد ارتش و نخست‌وزیر این کشور به ایران از جمله مسایلی است که قابلیت تحلیل و جای تأمل بسیاری را می‌طلبد.

همچنین اینکه روابط ایران و ترکیه در منطقه روابط پرفراز و نشیبی بوده و عموماً کمتر پیش آمده که طرفین درباره موضوع واحدی به توافق پایدار خصوصاً در زمینه سیاسی و امنیتی دست یابند بر اهمیت این سفر می‌افزاید. اما این‌بار تجزیه عراق و تبعات امنیتی که برای دو کشور هم‌مرز با این کشور به همراه خواهد داشت باعث شکل‌گیری روابط جدیدی شده است. روابطی که حتی ممکن است در ادامه مسیر، تأثیر شگرفی بر روابط این کشور با دیگر متحدان ترکیه ایجاد کرده و نظرهای این کشور را درباره بسیاری از مسایل بین‌المللی تغییر دهد.

این موضوع وقتی قابل تأمل‌تر می‌شود که بدانیم امریکا که معمولاً با ترکیه هم‌پیمان است دارای نظری موافق با ترکیه در زمینه عراق بوده اما این کشور ترجیح داده از بین ایران و امریکا برای تحقق ثبات و امنیت خود و منطقه ایران را برگزیند!

نکته قابل تامل آن است که رسانه‌های بین‌المللی، سخنرانی‌های روسای جمهوری امریکا و سران رژیم جعلی صهیونیستی در مجمع عمومی سازمان ملل همه و همه در تلاش هستند که جمهوری اسلامی را به عنوان کشوری غیرقابل اعتماد معرفی کنند اما وقتی در عمل رفتار کشورهای جهان را که مشاهده می‌کنیم به این نتیجه می‌رسیم که حتی کشورهای اروپایی هم در انتخاب شریکی با منافع مشترک، وقتی میان امریکا و ایران مجبور به انتخاب می‌شوند ترجیح می‌دهند همکاری‌های خود را با ایران ادامه دهند نه امریکا!

این ادعایی است که این روزها خصوصا در قبال منطقه از جمله در زمینه تجزیه عراق، ابعاد جدیدی از آن در حال اجرا است، تا نظریه‌ای را ثابت کند که کمتر اجازه دیده شدن دارد. نظریه اعتماد کشورها به ایران زمانی که بین ایران و امریکا مجبور به انتخاب می‌شوند. خصوصا وقتی نظرات این دو کشور همسان باشد.

مثال بارز این ادعا هم تجزیه عراق و اقدام بارزانی برای همه‌پرسی در اقلیم کردستان است. با وجودی که اکثر کشورهای جهان با این همه‌پرسی مخالفت کرده‌اند که امریکا هم یکی از آنهاست اما وقتی قرار بر نشستن در اتاق فکر و چاره‌اندیشی برای مساله‌ای است که در منطقه ایجاد می‌شود این ایران است که به عنوان کشور تاثیرگذار در مسایل بین‌المللی علی‌الخصوص مسایل منطقه‌ای برگزیده می‌شود تا محور حل منازعات باشد.

البته از این دست اعتمادها به جمهوری اسلامی ایران در بسیاری از مناسبات وجود دارد. مثلا در نشستی که معارضان سوری در ترکیه داشتند با وجودی که میان ترکیه، کشورهای عربی، امریکا و اروپا بارها جلسه برقرار شد اما در نهایت به این نتیجه رسیدند که بدون حضور ایران در نشست، مشکلات قابل حل نیست و اینطور شد که همه این مذاکرات لغو و مذاکرات آستانه با محوریت حل بحران سوریه و بازگشت امنیت به منطقه شکل گرفت و روسیه که در مذاکرات معارضان غایب بود در این نشست‌ها حضور داشته و توانست ثبات تقریبی را با پشتوانه ایران در منطقه به وجود آورد، نکته قابل تامل این نشست راه ندادن امریکا به مذاکرات آستانه بود که در نهایت با اصرار فراوان این کشور به عنوان عضو ناظر بدون حق رای توانست در اتاق جلسات حضور داشته باشد، بدون اینکه بخواهد اقدامی انجام دهد.

ائتلاف ضد داعش هم از جمله نمونه بارز قدرت منطقه‌ای جمهوری اسلامی را به وضوح نشان می‌دهد وقتی چنین ائتلافی توسط امریکایی‌ها شکل گرفت کمتر کشوری به آن اعتماد کرد اما ائتلافی که ایران شکل داد با استقبال روسیه و چین مواجه شد و این ائتلاف مقاومتی با اعتماد کشورهای منطقه به مقبولیت عمومی بیشتری دست یافت.

بر همین اساس می‌توان این موضوع را مدنظر قرار داد که برخلاف تبلیغات سوئی که علیه جمهوری اسلامی صورت می‌گیرد و بر خلاف ادعاهای غربی‌ها و تلاش آنها برای نشان دادن جمهوری اسلامی به عنوان محور شرارت‌های جهان، دولت‌ها در نظام بین‌الملل در گام نخست وقتی منافعشان با ایران و کشورهای غربی در یک راستا قرار می‌گیرد به جمهوری اسلامی اعتماد کرده و این کشور را برای پیگیری روابط خود برمی‌گزینند.

رویه جدیدی که در نظام بین‌المللی در حال اجراست حتی می‌تواند این نوید را بدهد که در آینده اعتماد عمومی کشورها تا حدی به جمهوری اسلامی ایران ارتقا یابد که حتی نظرات ایران در منازعات و مسایل بین‌المللی بتواند بر تصمیمی که این کشورها اتخاذ می‌کنند موثر بوده و حتی مواضع قبلی آنها را تحت تاثیر قرار دهند.

از این رو می‌توان این ادعا را داشت که نظام بین‌الملل خسته از بی‌اعتمادی و ضربه‌های پی‌درپی از اعتماد مکرر به غرب می‌تواند در عمل کشوری را بیابد که روی اعتماد به آن حساب کند.

این اعتماد زمانی حاصل شده که ایران در کنار دیپلماسی و همگرایی با کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای، با حضور مستشاری در منطقه در خط مقدم مبارزه با تروریسم و نظام سلطه گام برداشته و همگان ایران را کشوری می‌دانند که نه اهل ظلم است و نه ظلم‌پذیری، نه زور می‌گوید و نه زور می‌پذیرد و هرگز در برابر قدرت‌ها قد خم نمی‌کند.