فرد مظنون (مصطفی) شغل کاذب گازوییل‌کشی (قاچاق سوخت) یا افغان کشی (قاچاق اتباع افغانستانی از مرز به داخل کشور) داشته است.

اما آنچه بعد از این اتفاق افکار عمومی را تحت تاثیر قرار داده و باعث نگرانی شده است، کشته شدن پسربچه ٣ ساله مظنون است. حوا نارویی؛ فعال اجتماعی و مسوول روابط عمومی شهر قصر قند سیستان و بلوچستان درباره خانواده مظنون می‌گوید: «اسم پسربچه‌ای که در این حادثه جانش را از دست داد مرتضی بود. پدر مرتضی مظنون به سوخت بری در ایرانشهر بود و چند پرونده گازوییل‌کشی نیز در دادگاه داشت.

سا‌ل‌ها پیش متهم برادری به اسم مرتضی داشت که در تصادفی در سال ٩٣ کشته شده بود و مصطفی به یاد برادرش اسم مرتضی را برای پسرش گذاشت. مصطفی (متهم) یک دختر سه ماهه به نام مهرسا دارد و پسر دیگر او مرتضی ٣ ساله که کشته شد. »

مظنون در انفجار نارنجک  کشته شد

نورایی درباره حادثه آن روز که از زبان همسر مظنون شنیده، می‌گوید: «آن روز وقتی نیروهای انتظامی وارد خانه مظنون شدند مرتضی (پسربچه ٣ساله) داخل حیاط مشغول بازی بود که با شلیک ماموران نیروی انتظامی جانش را از دست داد. مصطفی وقتی از داخل خانه بیرون آمد و دید که بچه‌اش تیر خورده با پدرش تماس گرفت و گفت بچه‌ام تیر خورده و زخمی شده. شما بیایید بچه من را از داخل حیاط ببرید بیمارستان تا نجاتش بدهند. بعد از تماس تلفنی او همراه با برادر همسرش که جوانی ٢٠ ساله بود به حیاط آمدند که هر دو در انفجار نارنجک نیروی انتظامی کشته شدند. از آنجایی که همسر و دختر ٣ ماهه مصطفی نیز در انباری خانه پنهان شده بودند به آنها آسیبی نرسید.»

ایجاد کمپین 

 حوا نورایی همچنین درباره تشکیل کمپین سه هزارنفری در ایرانشهر می‌گوید: «بعد از این اتفاق کمپینی برای ابراز نگرانی از این حادثه و پاسخگویی مسوولان به دست فعالان اجتماعی در ایرانشهر ساخته شده است. در این کمپین فعالان اجتماعی ابراز ناراحتی و نگرانی‌شان را از کشته شدن این پسربچه ٣ ساله ابراز می‌کنند.»

ابراز نگرانی مردم از کشته شدن کودک سه ساله

 همچنین محمد انور امیری دیگر فعال اجتماعی که در ایرانشهر فعالیت می‌کند، می‌گوید: «عکس‌هایی که از حادثه منتشر شده نشان می‌دهد که متهم قصد مقاومت با ماموران نیروی انتظامی را داشته است. بعد از چند بار اخطار نیروی انتظامی او تسلیم نشده. اما آنچه که افکار عمومی را آزرده کرده کشته شدن یک پسربچه ٣ ساله است که در این ماجرا هیچ گناهی نداشته. مردم از روزی که این اتفاق افتاد در صفحه‌های مجازی‌شان پیام‌هایی را نوشته و منتشر کرده‌اند. حالا در شهر همهمه‌ای ایجاد شده که چرا باید این اتفاق بیفتد. ما حتی پیگیر این هستیم که فرمانده نیروی انتظامی بعد از این حادثه توضیح کوتاهی درباره این اتفاق به ما بدهد.