به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف در حاشیه سفر خود به دو کشور عمان و قطر در جمع خبرنگاران در مسیر بازگشت به تهران، گفت: همان‌طور که ما در ابتدای دولت دوازدهم اعلام کردیم، روابط با همسایگان یکی از دو اولویت سیاست خارجی‌مان در کنار تسهیل همکاری‌های بین‌المللی در جهت اقتصاد مقاومتی خواهد بود. این بار هم مثل دولت یازدهم اولین حرکت‌ها را از منطقه شروع کردیم که البته این‌ها به جز سفر به نیویورک و شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل بود که یک سفر دوره‌ای هر ساله است.

 

وی افزود: این سفر را به دو کشور عمان و قطر که از همسایگان نزدیک ما در خلیج فارس هستند، آغاز کردیم. هدف ما ارتباطات گسترده‌تر اقتصادی با هر دو کشور است که در چند ماه گذشته روند رو به رشدی داشته است. در حوزه انرژی با عمان کار به خوبی پیشرفته است، همکاری‌های تجاری و بانکی با عمان پیشرفت داشته و زمینه برای همکاری‌های چند جانبه اقتصادی با عمان فراهم شده از این رو در این زمینه گفت‌وگوهای خوبی با وزیر خارجه و سلطان عمان داشتیم.

 

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: در حوزه اقتصادی نیز با قطر بعد از فشارهایی که توسط همسایگان به این کشور وارد شده، همکاری‌های خوبی شروع و گشایش‌های زیادی ایجاد شده که به نفع دو کشور است و در این زمینه هم در قطر با امیر و وزیر امور خارجه و همچنین وزیر اقتصاد آن کشور گفت‌وگوهای بسیار خوبی را انجام دادیم.

 

ظریف ادامه داد: در حوزه بانکی تسهیلات خوبی فراهم شده، در حوزه ویزا قرار شده تسهیلات بیش‌تری برای ایرانی‌ها فراهم کنند. بحث دیگری که در هر دو کشور داشتیم و به صورت مفصل در جلسات خصوصی با سلطان عمان و امیر قطر مطرح کردیم بحث مسائل منطقه‌ای و ضرورت همکاری بین کشورهای منطقه و تبدیل این فرهنگ تخاصم در منطقه ما به فرهنگ همکاری و گفت‌وگو بود. در خصوص مشکلات منطقه در بحث یمن و سوریه، ضرورت حفظ یکپارچگی و تمامیت ارضی عراق به خصوص بعد از تحولات اخیر تبادل نظرات بسیار خوبی با امیر قطر و سلطان عمان و وزرای خارجه این دو کشور صورت گرفت.

 

وی خاطر نشان کرد: ایران به جد تمایل دارد که روابطش با همسایگانش بر اساس گفت‌وگو و مشارکت و بر اساس تفاهم و منافع مشترک باشد. ما معتقدیم که حتما با قطر و عمان و دیگر همسایگان‌مان چنین روابطی کاملا در دسترس است و قدم‌های اولیه خوبی برداشته شده و انشاالله در این زمینه بیش‌تر اقدام خواهد شد.

 

ظریف در پاسخ به پرسشی در خصوص رایزنی‌های صورت گرفته در مورد حل مشکلات منطقه‌ای، گفت: با هر دو کشور در خصوص یمن و ضرورت پایان دادن هر چه سریع‌تر به بحران یمن و پایان دادن به حملات هوایی علیه مردم یمن و کمک رسانی انسانی سریع و دستیابی به راه‌حل سیاسی در این موضوع صحبت کردیم و نظرات بسیار نزدیک بود و این گفت‌وگوها و همکاری‌ها را ادامه خواهیم داد.