اصغر سمیعی در گفت وگو با خبرآنلاین درباره نرخ ارز در بودجه ۹۷ اظهار داشت: نرخ ارز هم مانند نرخ بقیه کالاها تابع عرضه و تقاضا است و البته چون مهم ترین عرضه کننده ارز در بازار خود دولت است، پس قیمت را هم عرضه کننده عمده یعنی دولت تعیین می کند.

وی افزود: مصلحت اقتصادی کشور به نظر من حکم می کند که برای ارز هم قیمتی تا حدودی واقعی در نظر گرفته شود تا استحکام بیشتری داشته باشد؛ وگرنه ممکن است در زمان هایی که کشور گرفتار تنگناهای درآمدی شود، نتواند با عرضه به موقع نبض بازار را کنترل کند و وضعیت بازار با بحران و تلاطم روبرو شود.

رییس اسبق کانون صرافان تصریح  کرد: اگر به طور مرتب نرخ ارز که به منزله علامت است، بر اساس تفاوت نرخ تورم و بهره با کشورهای صاحب پول های معتبر تنظیم شود، هیچ طوفان و حادثه ای نمی تواند بازار را تحت تاثیر جدی قرار دهد.

سمیعی متذکر شد: این در حالی است که اگر نرخ غیرواقعی و مصنوعی و شکننده باشد، با اندک نسیمی پایه های آن لرزان می شود و معمولا رانتخواران و سفته بازان بیشترین علاقه را به قیمت های غیرواقعی دارند.

وی خاطرنشان کرد: اگر پایه های نرخ یک ارز محکم و بر اساس واقعیت ها باشد، حتی اگر گاهی به دلایلی گرفتار نوسانات زودگذر هم بشود، کاملا قابل کنترل خواهد بود و  دارندگان آن ارز هم نگران نخواهند شد.