به گزارش خبرآنلاین، از وجوه مشترک هاشمی و مقیمی می‎توان به سوابق پیشین استانداری هر دو آنها و نمایندگی‎شان در خانه ملت یاد کرد. تودیع هاشمی و معارفه مقیمی در حضور حجت الاسلام صدیقی امام جمعه تهران، محمدرضا عارف سرلیست نمایندگان پایتخت در مجلس و جمعی از مسئولان وزارت کشور حضور داشتند.

عبدالرضا رحمانی‌فضلی در عباراتی که حاوی تقدیر از هاشمی بود به سوابق مشترکشان در مجلس از سال 1371 اشاره کرد و گفت: از همان موقع ایشان را به عنوان فردی پاکدست و زحتمکش می‌شناسم و این شناخت روز به روز افزایش پیدا کرد و ظرف چهار سالی که ایشان در تصدی استانداری تهران بودند، همین روحیه را از خود نشان دادند. از این پس از سیدحسین هاشمی در جایگاه قائم مقامی وزیر کشور بهره گرفته خواهد شد، ایشان در جایگاه قائم مقامی وزیر کشور قرار می‌گیرند تا ایفای نقشی در سطح ملی داشته باشند.

رحمانی‌فضلی در خصوص استاندار جدید تهران نیز گفت: آقای مقیمی هم از تجربه، تدین و پشت کار بسیاری برخوردار هستند و هم برخوردهای کارشناسانه ایشان ظرف سال‌های گذشته مورد استفاده قرار گرفته است. ایشان در پست‌های استانداری، معاونت سیاسی و قائم‌مقامی وزیر کشور حضور داشتند.

وی افزود: در حوزه سیاست توسعه سیاست داخلی که شامل مواردی از جمله صیانت از آزادی‌های فردی و گروهی، برگزاری انتخابات قانونی، تقویت و افزایش مشارکت مردم می‌شود را مدنظر قرار دهیم.

وزیر کشور تاکید کرد: ما نمی‌توانیم این شرایط امن و آرام سیاست داخلی را بدون هماهنگی قوه قضاییه قوه مجریه، نیروی انتظامی، گروه‌ها و احزاب و مشارکت موثر مردم و... پیش ببریم. امروز خانه احزاب کار خود را انجام می‌دهد و هیچ مجوزی پشت درب‌ها قرار نگرفته است. باید در جهت صیانت و تقویت شرایط موجود تلاش کنیم. در حوزه آسیب‌های اجتماعی 4 جلسه رهبر معظم انقلاب وقت گذاشتند و سیاست‌گذاری کردند. باید همین سیاست‌ها را پیگیری کنیم. متاسفانه بیشتر حجم آسیب‌های اجتماعی در تهران وجود دارد که باید استاندارمان به آن توجه کند. بی‌تردید استاندار ما باید بیشترین میزان تعامل و همکاری را میان دستگاه‌های اجرایی استان ایجاد کند.

رحمانی‌فضلی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع امنیت استان تهران اشاره کرد و افزود: امنیت تهران برای ما مهم است و باید در همه حوزه‌ها برقرار شود. بی‌تردید امنیت پایدار از نظر ما امنیت مردم است و همه باید در آرامش و امنیت باشند. گواهی می‌دهم در چهار سال گذشته انسجام و وحدت بالایی در میان شوراهای تامین وجود داشته لذا با عقلانیت به سمت امنیت حرکت کردیم و در این حوزه نیز مشکلی نداریم. قطعا امنیت همانند هوای است که استنشاق می‌کنیم. برای مثال همین مراسم عزاداری ابا عبدالله الحسین (ع) در سطح گسترده‌ای در کشور برگزار می‌شود که بحمدالله بدون هیچ مشکلی این مراسم در دهه اول برگزار شد. بی‌تردید استاندار ما در استان به عنوان رییس شورای تامین نقش اساسی در ایجاد امنیت و آرامش ایفا خواهد کرد.

از ابتدا تاکید کردم که نباید هیچ‌گونه برخورد فیزیکی صورت گیرد

سیدحسین هاشمی استاندار سابق تهران در دولت یازدهم هم در این مراسم با تقدیر از دولت و شخص رئیس‌جمهور و وزیر کشور که در این مدت به او اعتماد کردند، گفت:‌ رحمانی‌فضلی به معنای واقعی کلمه به بنده اعتماد کردند و این امر کار را برای من بسیار آسان کرد. در شهریور سال ۹۲ که شروع به کار کردم، سیاست اصلی من تعامل، همکاری و اعتماد بود و تاکید کردم که هرگز نباید هیچ گونه برخورد فیزیکی صورت بگیرد. پلیس باید کنار مردم باشد و مردم تهران در کنار آنها احساس آرامش کنند.

استاندار سابق با تاکید بر اینکه در تمام این سال‌ها خط قرمز او تخلف مالی و اخلاقی بوده است، ادامه داد: در این دوران روابط را به گونه‌ای تنظیم کردیم که به همه احترام گذاشته شده و تمام سیاست‌های دولت به معنای واقعی کلمه اجرا شود. تمام برنامه‌های تشکل‌های رسمی و احزاب سیاسی بدون نیاز مجوز از سوی استانداری برگزار شد. فقط از آنها درخواست کردیم که برای ایجاد امنیت با فرمانداری هماهنگ باشند. حتی وقتی دوستان اصلاح‌طلب اصرار می‌کردند که به ما مجوز دهید پاسخ می‌دادیم شما پروانه دارید و نیازی به صدور مجوز نیست.

تمامی کنسرت‌هایی که از وزارت فرهنگ و ارشاد مجوز داشتند بدون هیچ گونه مشکلی اجرا شدند اعلام کردیم که به هیچ‌وجه داخل هیچ دانشگاهی نخواهیم شد و در زمان انتخابات تمام مناظره‌ها و نشست‌های انتخاباتی بدون هیچ گونه حاشیه‌ای برگزار شد.

هاشمی تاکید کرد: در آستانه انتخابات هدف ما برگزاری انتخاباتی قانونی، بیطرفی کامل و در راستای صیانت از آرای مردم بود و هیئت اجرایی انتخابات تهران را با حضور هر سه جناح اصولگرا، معتدل و اصلاح طلب برگزار کردیم حتی وقتی بعضی از دوستان می‌خواستند شکایت کنند، گفتیم نتیجه نخواهد داشت تعامل میان هیئت اجرایی و هیئت نظارت بی‌نظیر بود و در انتخابات مجلس ۳۰ نفر از لیست امید با رای قاطع مردم انتخاب شدند و این سیاست‌ها در انتخابات ریاست جمهوری نیز ادامه یافت.حضور مردم تهران در انتخابات عجیب و حداکثری بود ۴.۵ میلیون نفر به آقای روحانی و ۱.۹ میلیون نفر به آقای رئیسی رای دادند.

رحمانی‌فضلی به سختی برای حضور مقیمی در استانداری تهران رضایت داد

محمدرضا عارف رئیس مجمع نمایندگان استان تهران با اشاره به ویژگی‌های برجسته سیدحسین هاشمی، مهمترین ویژگی او را بحث اخلاقی دانست و گفت:‌ رمز موفقیت استاندار تهران همین ویژگی‌های برجسته است و به نمایندگی از کل نمایندگان مجلس استان تهران امیدوار هستیم در هر سنگری که خدمت می‌کنند، دست خداوند همراهشان باشد.

وی درباره مقیمی، استاندار جدید تهران نیز گفت: ایشان سابقه درخشانی در بازسازی مناطق جنگی دارند و به رغم مشکلات فراوان در این زمینه تلاش بسیار کردند و در هر پستی با وفاداری خدمت کردند. ایشان در سمت قائم مقام وزیر کشور زحمت می‌کشیدند و به سختی توانستیم آقای وزیر را متقاعد کنیم که به حضور ایشان در استانداری تهران رضایت دهند؛ چراکه ما در استانداری تهران نگرانی‌های فراوانی داشتیم و در رابطه با استان تهران باید فردی انتخاب می‌شد که شناخت خوبی از امکانات کشور داشته باشد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به آشنایی قدیمی خود با استاندار تهران گفت:‌ ما نسبت به حضور ایشان در استانداری تهران بسیار خوشبین هستیم. در حال حاضر در استان تهران با رشد نامتوازن شاخص‌ها مواجه هستیم و شرایط در این زمینه نگران‌کننده است. همچنین شاخص‌های تهران در امر توسعه نیز وضعیت مطلوبی ندارند.

خدا را راضی نگه دارید، حتی اگر فحش شنیدید

حجت‌الاسلام کاظم صدیقی خطیب موقت جمعه تهران که به عنوان مهمان در این مراسم حضور داشت، گفت:به گفته امام علی (ع) اگر دین در راس حکومت قرار گرفت، حکومت شکست نخواهد خورد. شکر نعمت، استفاده درست از نعمت‌ها است و نعمتی که با شکر مرزبندی شود زوال‌پذیر نخواهد بود.

وی ادامه داد: مشغول شدن به حاشیه‌ها مایه زوال دولت است. اینکه در عوض ایجاد انجام امنیت و آرامش به مسائل کوچک بپردازیم و منتظر باشیم چه کسی انتقاد می‌کند باعث می‌شود دوستان را از دست داده و مخالف را به معاند تبدیل کنیم.

امام جمعه موقت تهران با تاکید برا ینکه باید امانت را باید به اهلش واگذار کرد، افزود: همه از خادم خوششان می‌آید اما از رئیس خوششان نمی‌آید. مردم به صورت تحمیلی به روسا مراجعه می‌کنند اما فحش هم می‌دهند اما همه از خادم خود خوشحالند. نکته مهم بعدی این است که نباید افراد بی‌محتوا به کار گرفته شود و به جایش افراد لایق و اصیل را کنار گذاشت. در تهران همواره استانداران افرادی دارای سعه‌صدر، مومن و تنش‌زا بودند. آقای هاشمی نیز خود روحانی‌زاده بود و در هرجایی که حضور داشت همین‌قدر وزین بود.

صدیقی خطاب به استاندار جدید تهران نیز گفت: فرد ابتدا باید با خدا معامله کند و بعد به توده‌ها فکر کند. هیچ کس مثل خدا در معامله با آدم سود نمی‌دهد. با خدا معامله کنید و دندان روی جگر بگذارید و حتی اگر فحش شنیدید کاری کنید که خدا را راضی نگه دارید.