سیدحمید کلانتری در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: برای اجرای طرح روستا تعاون در گام نخست ۱۰۰۰ تعاونی در هزار روستا ایجاد می‌شود و یا از ظرفیت تعاونی‌های موجود استفاده می‌شود تا ۶۵ هزار شغل در کشور به وجود آید.

وی مصوبه برداشت ۱.۵ میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی را پشتوانه اجرای این طرح دانست و گفت: این طرح زمینه اشتغال مولد را از طریق ایجاد تعاونی در روستاها فراهم می‌کند و اعتبار تسهیلات این طرح ۱۰ هزار میلیارد تومان برای اشتغال مناطق روستایی و شهرهای کمتر از ۱۰ هزار نفر جمعیت است که بخش اعظمی از آن در اختیار تعاونی‌های روستایی قرار می‌گیرد.

کلانتری از شناسایی ۷۰۰ روستا برای ایجاد تعاونی‌های روستایی خبر داد و گفت: از هزار روستایی که برای اجرای این طرح پیش‌بینی شده تاکنون ۷۰۰ روستای بر اساس ظرفیتهای موجود شناسایی شده است.

معاون امور تعاونی‌های وزارت تعاون در عین حال با اشاره به هدفگذاری ایجاد ۹۵۰ هزار شغل در سال طی برنامه ششم توسعه، خاطر نشان کرد: سهم تعاونی‌ها از این میزان ۱۰ درصد است و تلاش می‌کنیم از طریق طرح‌های بخش تعاون به ویژه طرح روستا تعاون این هدف را محقق کنیم.

وی با تاکید بر ارزان بودن اشتغال در بخش تعاون گفت: آنچه مسلم است ایجاد اشتغال در روستاها کم هزینه است به نحوی که برای ایجاد یک شغل در روستا به بین ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومان اعتبار نیاز است و اگر در قالب تعاون هم باشد ارزان‌تر تمام خواهد شد.

کلانتری توسعه بازار، تامین مواد اولیه و برند سازی را لازمه فعالیت تعاونی‌ها در روستا تعاون دانست و ابراز امیدواری کرد: با اجرای این طرح بستر اشتغال پایدار در روستاها فراهم شده و از مهاجرت روستاییان به شهرها و گسترش پدیده حاشیه‌نشینی جلوگیری شود.