بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه در گفت‌وگو با ایلنا، با اشاره به سفر روز آینده حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان به روسیه گفت: سفر آقای دکتر روحانی به مسکو، نخستین سفر رسمی رئیس جمهور به فدراسیون روسیه است که به دعوت آقای ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه انجام می‌شود.

هشت دیدار میان روحانی و پوتین تاکنون انجام شده است

او با اشاره به دیدارهای پیشین روحانی و پوتین اظهار داشت: روسای جمهور دو کشور در سالیان گذشته و در حاشیه مجامع و نشست‌های منطقه‌ای و بین‌المللی، هشت ملاقات با یکدیگر داشته‌اند که نخستین دیدار آن، در ۲۲ شهریور سال ۹۲ و در حاشیه اجلاس سران سازمان همکاری‌های شانگ‌های در بیشکک قرقیزستان انجام شد و آخرین دیدار نیز در ۱۸ مرداد سال گذشته در حاشیه اجلاس سران جمهوری اسلامی ایران، جمهوری آذربایجان و فدراسیون روسیه در باکو صورت گرفت.

روسیه از ماه‌ها پیش از روحانی برای سفر به مسکو دعوت کرده بود

این دیپلمات عالی‌رتبه وزارت امور خارجه ادامه داد: دولت روسیه از ماه‌ها پیش، از آقای دکتر روحانی برای سفر به مسکو دعوت کرده و دعوتنامه‌ای در این رابطه برای ما ارسال شده بود که در نهایت، براساس توافق دو کشور، این سفر در تاریخ هفتم و هشتم فروردین ماه انجام می‌شود.

سران ایران و روسیه برای ارتقای روابط اراده جدی دارند

قاسمی با اشاره به نقش و جایگاه روسیه تصریح کرد: روسیه نه تنها یکی از همسایگان ما است بلکه به عنوان یکی از بازیگران و کشورهای قدرتمند در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی شناخته می‌شود که از توان اثرگذاری بالایی برخودار است. خوشبختانه با توجه به ظرفیت‌های بالای دو کشور برای همکاری با یکدیگر و اراده جدی سران دو کشور برای ارتقای روابط طی سال‌های اخیر، همکاری‌های دوجانبه و منطقه‌ای خوبی میان تهران و مسکو صورت گرفته است.

ایران و روسیه در مقابله با تروریسم همکاری‌های موثری با یکدیگر داشته‌اند

او با بیان اینکه روابط دیپلماتیک و دوجانبه ایران و روسیه قدمتی ۵۱۵ ساله دارد، خاطرنشان کرد: روابط ایران و روسیه در این ۵۱۵ سال، با فراز و نشیب‌های مختلفی همراه بوده است اما در دوران اخیر، با توجه به شرایط دو کشور، تحولات منطقه‌ای، رشد افراطی‌گری و حضور گروه‌های تروریستی در خاورمیانه و بی‌ثباتی‌ها و ناامنی‌های حاصل از آن، تهران و مسکو در برخورد با گروه‌های تروریستی و مبارزه با افراطی‌گری با یکدیگر تفاهمات و اشتراک دیدگاه‌هایی دارند و همین مسئله موجب شده تا دو کشور در برخی از حوزه همکاری‌های موثر و قابل توجهی داشته باشند.

همکاری‌های ایران و روسیه از رشد گروه‌های تروریستی کاسته است

سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: با وجود همکاری‌ها و مجموعه اشتراکات ایران و روسیه در مقابله با تروریسم و افراطی‌گری، برخی اختلاف سلایق نیز در این باره وجود دارد اما همین همکاری موجب شده تا از رشد گروه‌های تروریستی و انجام اقدامات بی‌ثبات‌کننده توسط آنها در خاورمیانه تاحدود بسیار زیادی کاسته شود و همچنین در برخی از زمینه‌های دیگر نیز پیشرفت‌هایی در روابط دو کشور صورت بگیرد.

رایزنی درخصوص تحولات منطقه‌ای

قاسمی درخصوص رایزنی‌های روسای جمهور ایران و روسیه درخصوص مسائل منطقه‌ای نیز ابراز داشت: روسای جمهور دو کشور درخصوص مسائل منطقه‌ای و به ویژه بحران سوریه، راه‌های پایان دادن هرچه سریعتر به آن و همچنین مقابله با اقدامات بی‌ثبات‌کننده و مبارزه با تروریسم و افراطی‌گری رایزنی‌هایی با یکدیگر خواهند داشت.

افزایش همکاری‌های ایران و روسیه برای مبارزه با تروریسم به سود دنیاست

او با بیان اینکه ایران و روسیه برای مبارزه با تروریسم و مقابله با افراطی‌گری با یکدیگر تفاهم دارند، عنوان کرد: رایزنی‌ها و تبادل نظر سران ایران و روسیه می‌تواند به افزایش همکاری‌های دو کشور در چارچوبه مبارزه با تروریسم و افراطی‌گری منجر شده و یک گام اساسی و موثرتری در جهت تحقق صلح، ایجاد ثبات و امنیت باشد. این مسئله، تنها به سود ایران و روسیه نیست بلکه اقدامی اثرگذار در منطقه و به سود تمامی کشورهای منطقه و جهان است.

مناسبات اقتصادی ایران و روسیه به سطح مدنظر سران دو کشور نرسیده است

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه با یادآوری روابط اقتصادی ایران و روسیه ابراز داشت: با وجود همکاری‌های موثر و قابل توجه ایران و روسیه در عرصه‌های سیاسی و منطقه‌ای، هنوز مناسبات اقتصادی دو کشور به سطح مدنظر و مورد تمایل سران دو کشور نرسیده و باید تلاش‌های بیشتری از سوی هر دو طرف انجام شود. این در حالی است که طرفین از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های بسیاری برای ارتقای آن مناسبات برخودار هستند و سران دو کشور اراده لازم را برای افزایش روابط، توسعه همکاری‌ها و ارتقای مناسبات را در همه زمینه دارند.

سفر رئیس جمهور به مسکو می‌تواند نقطه عطفی در همکاری‌های ایران و روسیه باشد

قاسمی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران امیدوار است که سفر جناب آقای دکتر روحانی به مسکو، به نقطه عطفی در همکاری‌های میان دو کشور در زمینه‌های مختلف و به ویژه مسائل دوجانبه و همکاری‌های اقتصادی، بازرگانی، صنعتی و... تبدیل شود.

بیش از ۱۰ سند میان ایران و روسیه امضا خواهد شد

او درخصوص موافقتامه و اسنادی که در این سفر به امضا می‌رسد، بیان کرد: بیش از ۱۰ سند و یادداشت تفاهم همکاری میان مسئولان دو کشور در حوزه‌های حقوقی و قضایی، راه و شهرسازی، فناوری و ارتباطات، نیرو و انرژی، استاندارد، ورزش و... به امضا خواهد رسید که هر کدام از آنها در نوع و حوزه خود می‌تواند نقطه مثبت و دروازه‌ای برای همکاری‌های موثر و رو به جلو میان تهران و مسکو باشد و در پایان نیز، یک بیانیه پایانی مشترک منتشر خواهد شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: همچنین یک هیات عالیرتبه اقتصادی شامل وزرای متعدد اقتصادی، مدیران دستگاه‌ها و بنگاه‌های مختلف اقتصادی و نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، آقای دکتر روحانی را به روسیه همراهی می‌کنند و آنها نیز جلسات مشترک و مذاکرات متعددی در حوزه‌های مختلف خواهند داشت و موافقتنامه‌هایی نیز برای همکاری بخش‌های خصوصی دو کشور به امضا می‌رسد.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.