به گزارش فارس به نقل از گمرک ایران، با الکترونیکی شدن مراحل مختلف تشریفات صادرات کالا در گمرک، همه عملیات صادرات در بستر اینترنت انجام می‌گیرد.

بر این اساس صادرکننده پس از اظهار کالای خود از طریق اینترنت، از گمرک درخواست ارزیابی کالا در محل را نموده و بدون مراجعه حضوری کلیه مراحل تشریفات صادرات انجام می‌پذیرد.

همچنین در صورت نیاز به مجوزهای موردی مراحل انجام کار از طریق پنجره واحد مجازی انجام می‌شود. هم‌اکنون تمامی تشریفات صادرات در بستر فضای مجازی به آدرس اینترنتی www.epl.irica.ir صورت می‌گیرد.

این اقدام گمرک به دنبال تکمیل پنجره واحد تجاری در بخش صادرات صورت می‌پذیرد که به اذعان صاحب‌نظران و صادرکنندگان نتایج این طرح کاملاً موفق بوده است.

*کاهش اسناد صادراتی از ۷سند به ۳سند

گمرک ایران در اقدام دیگری اسناد مورد نیاز برای صادرات کالا را از ۷ سند به ۳سند کاهش داد.

دفتر برنامه‌ریزی و بهبود فرآیندهای گمرکی در تازه‌ترین گزارش اعلام کرد: این برنامه پیاده‌سازی و برخی از تشریفات زاید برای صادرات کالا حذف شده است. براساس طرح جدید، صادرکنندگان می‌توانند با حداقل اسناد و بدون حضور فیزیکی تشریفات گمرکی کالاهای صادراتی را انجام دهند.

آماده باش به مسؤولان سرویس‌های صادرات گمرکات برای اجرای کامل پنجره واحد مجازی
در ادامه برنامه‌های جدید گمرک برای تسهیل صادرات، نشست مسؤولان سرویس‌های صادرات گمرکات سراسر کشور در تهران برگزار شد.

عبدالرضا غلامی مدیرکل دفتر صادرات به تمامی مسؤولان صادرات گمرکات سراسر کشور برای اجرای کامل پنجره واحد مجازی فرمان آماده باش داد. این اقدام در حالی انجام شد که پیش از این مدیریت هماهنگ مرزی در مرزهای زمینی با تصویب کارگروه ذی‌ربط به گمرک سپرده شده است.

بر این اساس سازمان‌ها و نهادهای مستقر در مرز که حوزه فعالیت آنها امور اقتصادی و بازرگانی است و شمار آنها به حدود 10 سازمان می‌رسد با گمرک ایران در جهت رفع مشکلات و تسهیل تجارت و تسریع عبور محموله‌های تجاری همکاری خواهندکرد و مدیریت واحد مرزی به مدت 3 سال به گمرک واگذار شده است.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.