به گزارش ایرنا، بشار اسد در گفت وگو با روزنامه روسی «ﮐﺎﻣﺴﺎﻣﻮﻟﺴﮑﺎﯾﺎ ﭘﺮاودا» که بخش هایی از آن بامداد جمعه منتشر شد، افزود: موقعیت جغرافیایی سوق الجیشی سوریه، این کشور را به نقطه مهم برای کنترل منطقه تبدیل کرده است.
رئیس جمهوری سوریه در پاسخ به این سؤال که چرا کشورش به صحنه مهم مناقشه ای جهانی تبدیل شده، توضیح داد: سوریه روابط خوبی با ایران دارد و عربستان سعودی می خواهد به دلایل مختلف ایران را نابود کند.
بشار اسد گفت: غرب که مدتی طولانی نظاره گر همکاری روسیه و سوریه بود، به این نتیجه رسیده است که تخریب و ویرانی سوریه بر روسیه هم تأثیر منفی می گذارد.
وی با اشاره به موقعیت ویژه جغرافیایی سوریه، گفت: این عامل، سوریه را به نقطه مهم برای کنترل منطقه خاورمیانه تبدیل کرده است.
اسد در ادامه خاطرنشان کرد: سوریه کشوری مستقل است و غرب، استقلال کشورها را برنمی تابد و فرق نمی کند این کشور مستقل، سوریه با مساحت کوچک باشد یا روسیه پهناور.
رئیس جمهوری سوریه سپس با طرح این سؤال که روسیه چه مشکلی برای غرب آفریده است؟ پاسخ داد: زیرا روسیه از حقوق خود برای پذیرفتن یا رد کردن هر موضوعی دفاع می کند.
وی افزود: اما غرب می خواهد همواره از آن اطاعت کنند و چنین مسأله ای را سوریه هم با کشورهای غربی دارد.
رئیس جمهوری سوریه در ادامه مصاحبه بر لزوم مبارزه با تروریست ها تأکید کرد و گفت: کشتن تروریست ها کافی نیست؛ باید ایدئولوژی آنها را از بین برد.
وی ادامه داد: این امر نیاز به زمان و کار بر روی نسل جوان دارد.
بشار اسد گفت: نیاز به دفاع از اتباع خود داریم و بنابر این مجبور به هلاکت رساندن تروریست ها می شویم. هرچند که صرفاً چنین اقدامی (کشتن تروریست ها) کافی نیست و این مانند بازی ویدئویی است که تروریست ها بار دیگر پس از هلاکت به صحنه می آیند.
وی گفت: مهم ترین امر در تمام سطوح مبارزه با ایدئولوژی تروریست هاست که باید با قدرت و به طور سنجیده صورت گیرد.
رئیس جمهوری سوریه خاطرنشان کرد: غیر از کمک از دین اسلام معتدل، هیچ روش دیگری برای مبارزه با افراط گرایی در اسلام وجود ندارد. این تنها راه است اما نیاز به زمان و کار بر نسل جوان دارد.
بشار اسد گفت: تروریست ها اطمینان دارند فقط با کشته شدن در سرزمین سوریه به بهشت راه می یابند. این سرزمین مانند مکان مقدسی برای نبرد شده است.
وی افزود: آنها فکر می کنند اگر می خواهند به بهشت بروند، بنا به باور آنها راه آن از سوریه عبور می کند. افراط گرایان معتقدند که با مرگ در نقطه ای دیگر به بهشت نخواهند رفت. این بخشی از ایدئولوژی آنهاست.
بشار اسد گفت: این ماشینی است که دهها سال است کار می کند و مغزها را شستشو داده و افراط گرایی را در جهان اسلام و جوامع اسلامی ترویج می دهد.
وی در ادامه به نقش روسیه در مناقشه سوریه اشاره کرد و افزود: ورود نظامی روسیه به مناقشه در سوریه موازنه قوا را به نفع ما تغییر داد.
رئیس جمهوری سوریه گفت: روابط دمشق و مسکو همواره خوب بوده و تنها سال گذشته بود که با تشدید مناقشه و رسیدن آن به اوج خود به کمک روسیه نیاز یافتیم.
وی افزود: تا آن موقع ارتش سوریه به پیروزی دست می یافت اما دشمنان ما زمانی که دیدند نیروهای ارتش سوریه پیشروی می کند شمار تروریست ها را افزایش داده و تعداد بیشتری از تروریست ها و افراط گرایان از کشورهای مختلف روانه سوریه شدند.
بشار اسد گفت: سوریه کشور کوچکی با جمعیت نه چندان زیاد است و به همین دلیل نیاز به کمک دوستان داشت.
وی افزود: ایران و حزب الله لبنان هم به کمک سوریه شتافتند اما ورود روسیه این قدرت بزرگ بطور کلیدی موازنه قوا را به نفع ما تغییر داد.
رئیس جمهوری سوریه گفت: به همین دلیل درخواست کمک از روسیه را امری طبیعی دانستیم. روسها در گذشته هم به ما کمک کرده اند و هرچند هواپیماهای خود را برای شرکت در عملیات نفرستادند اما هر نیازی که داشتیم برطرف می کردند.
رئیس جمهوری سوریه در بخش دیگری از مصاحبه با روزنامه ﮐﺎﻣﺴﺎﻣﻮﻟﺴﮑﺎﯾﺎ ﭘﺮاودا، گفت: به روابط مسکو و آنکارا به دید مثبت می نگریم و امیدواریم روسیه بتواند سیاست های ترکیه را تغییر دهد.
بشار اسد در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا روس ها در اعتماد دوباره به اردوغان پس از سرنگون کردن هواپیمای روسی اشتباه می کنند یا خیر، افزود: ما در سوریه امیدواریم که نزدیکی این دو کشور به یک تغییر در سیاست ترکیه منجر شود.
وی در پاسخ به سؤال دیگری درباره اینکه چرا داعش برای رژیم صهیونیستی تهدید به شمار نمی رود، گفت: تفاوتی میان رژیم صهیونیستی و گروهی مانند النصره و داعش و هر گروه مرتبط با القاعده وجود ندارد.