از دفتر دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا، سردار سرلشکر پاسدار سیدیحیی صفوی افزود: سعودی ها با درک ضعف نظام سیاسی قدرت مطلقه پادشاهی و چالش های درونی طیف شاهزادگان جوان و ماجراجو و تهدید های جمعیتی خود، از فقر و فلاکت قسمت عمده ای از مردم عربستان، می خواهند فرار به جلو انجام دهند، در حالیکه ذات نظام سیاسی آنها فاقد مشروعیت و دموکراسی است.

به گزارش ایرنا، وی با اشاره به نشست سازمان همکاری اسلامی در ترکیه و روندهای عربستان سعودی در منطقه گفت: هدف ورود جدی عربستان به بحران های منطقه ای و ایجاد ائتلاف های متعدد، ایفای نقش رهبری در میان کشورهای اسلامی و تقابل با نقش منطقه ای جمهوری اسلامی ایران است که درصدد دعوت کشورهای اسلامی به وحدت و تقویت محور مقاومت اسلامی در منطقه است.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا تأکید کرد: دو قطبی نمودن جهان اسلام در پس ائتلاف نظامی به اصطلاح کشورهای اسلامی ضد تروریسم، خطری بزرگ برای جهان اسلام و تهدیدی برای واگرایی کشورهای اسلامی از ایران است و اهتمام عربستان در ایجاد این ائتلاف، به منظور کاهش فشارهای منطقه ای و بین المللی علیه این کشور به عنوان خاستگاه تروریسم و گروههای افراطی است.

سرلشکر صفوی با تشریح اهداف ژئوپلیتیکی عربستان سعودی در ورود به بحران های منطقه افزود: عربستان سعودی تحت تأثیر مدیریت راهبردی آمریکایی ها و صهیونیست ها و با برخورداری از میلیاردها دلار ثروت نفتی، بعد از پنج سال مداخله در سوریه و لبنان و عراق و بحرین با شکست مواجه شده و می خواهد نقش جدیدی را به نیابت از آمریکایی ها و صهیونیست ها برای مخالفت و رقابت استراتژیک با ایران ایفا کند، ولی سیاستمداران ایران با هوشمندی و خردمندی برتر این نقش و توطئه جدید عربستان را نیز در منطقه خنثی خواهند کرد.

وی با اشاره به نقش مخرب استکبار و صهیونیسم جهانی در منطقه، اقدامات تفرقه افکنانه و جنگ افروزی های برخی دولت های عربی را توطئه آمریکایی - صهیونیستی علیه قدرت گیری جهان اسلام دانست و در ریشه یابی این توطئه توضیح داد: آمریکایی ها پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، برای هژمونی خود در مقیاس جهانی و اینکه بتوانند از نظر اقتصادی، فرهنگی و امنیتی در جهان تسلط پیدا کنند، تنها قدرت چالش آفرین فراروی خود را قدرت جهان اسلام می دیدند.

وی افزود: آنها با پذیرش این واقعیت که تفکراتشان دیگر قابلیت الهام بخشی ندارد و تأثیر خود بر افکار عمومی جهانیان را از دست داده، با احساس خطر نسبت به تبدیل جهان اسلام به یک قطب بزرگ قدرت جهانی، در پی ایجاد یک اتفاق مهم و بازدارنده برآمدند.

سرلشکر صفوی با بیان اینکه آمریکایی ها برای پیشگیری از وقوع این تحول بزرگ، طراحی بسیار پیچیده حادثه ۱۱ سپتامبر را با لایه ها و واسطه های چندگانه انجام دادند تصریح کرد: آنها می خواستند در پی این حادثه، یک جریان نو برای مبارزه با اسلام سامان دهند و در این راستا با دستاویز قراردادن حادثه ۱۱ سپتامبر، گزاره «اسلام مساوی با تروریسم است» را نزد افکار عمومی انگاره سازی کردند.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر را ریل گذاری برای لشکرکشی آمریکایی ها و اشغال نظامی افغانستان و عراق و کلید زدن سناریوی خود برای درگیرساختن جهان اسلام با یک بحران بزرگ و پردامنه دانست و گفت: جهان اسلام با برخورداری از ظرفیت ها و عوامل توانمندسازی همچون موقعیت جغرافیایی ممتاز، برخورداری از ۷۵ درصد ذخایر نفت جهان و ۵۷ درصد ذخایر گاز جهان، سیطره بر گذرگاه ها و تنگه های عبور اجباری بین المللی نظیر کانال سوئز، تنگه هرمز، باب المندب و همچنین موقعیت ژئوکالچر منحصربفرد، توانایی تبدیل شدن به یک قطب بزرگ قدرت در مقیاس جهانی را داراست از این رو آنها ایجاد بحران و چالش در سطح منطقه ای و فراتر از آن را برای جلوگیری از به کارگیری قدرت جهان اسلام برای آزادی قدس شریف عملیاتی کردند.

این استاد جغرافیای سیاسی، غلبه بر بحران های کنونی جهان اسلام از جمله جنگ های نیابتی و فتنه تروریستی گروهک های تکفیری و سلفی را مهمترین گام در بی اثر سازی سناریوهای دشمنان اسلام معرفی کرد و گفت: هدف آمریکایی ها و صهیونیست ها، واگرایی جهان اسلام و تضعیف دولت ها و ملت های مسلمان و بطور مشخص مهار نفوذ انقلاب اسلامی ایران است که پرچمدار وحدت و همگرایی در امت اسلامی است.

سرلشکر صفوی تصریح کرد: متأسفانه تحرکات تفرقه افکنانه و سیاست های غیرمسئولانه برخی کشورهای عربی، جهان اسلام را به سمت یک بحران بزرگ سیاسی و امنیتی پیش می برد. در چنین فضایی همگرایی و اقدام مشترک کشورهای اسلامی برای مقابله با این نقشه شوم یک ضرورت راهبردی است و مردم و نخبگان مذهبی، فرهنگی و سیاسی نقشی تعیین کننده در تشکیل امت واحده اسلامی دارند. بسیار خرسند هستیم که موسسه آینده پژوهی جهان اسلام با باور عمیق نسبت به این مهم، درصدد برگزاری یک همایش بزرگ بین المللی با مشارکت موثر دانشگاه شهید بهشتی است.

وی با تشریح اهداف برگزاری این همایش گفت: این همایش بزرگ درصدد است با شناخت چالش ها و بحران های ژئوپلیتیکی جهان اسلام، فهم دقیق و مشترکی از راهکارهای حل آنها را ترسیم کند و در توسعه روابط بین الملل و تولید ادبیات علمی و اجتماعی وحدت و همگرایی امت اسلام تأثیرگذار باشد. قصد داریم در این همایش پا از مباحث صرفا علمی فراتر بگذاریم و به واقعیت های منطقه و چالش های ژئوپلیتیکی موجود بپردازیم.

مولف کتاب برگزیده «وحدت جهان اسلام چشم انداز آینده» با برشماری برخی بحران های ژئوپلیتیکی جهان اسلام افزود: بحران سوریه از جمله یک نزاع ژئوپلیتیکی میان آمریکا و متحدانش با ایران و روسیه است. همچنین جنگ عربستان علیه مردم مظلوم و بی دفاع یمن نیز اهداف ژئوپلیتیکی دارد. اکنون منطقه جنوب غرب آسیا محل نزاع و رقابت های ژئوپلیتیکی بازیگران فرامنطقه ای شده و بسیاری از جنگ افروزی ها، ناامنی ها، بحران ها و تحولات دامنه دار منطقه ناشی از همین رقابت هاست.

وی خاطرنشان کرد: برای تنظیم محورهای این همایش تا حد امکان واقع بین بوده ایم و تلاش کردیم محورها را طوری تنظیم کنیم که بُعد نظریه پردازی و آینده پژوهی در مسائل حساس جهان اسلام امکانپذیر شود.

رئیس موسسه آینده پژوهی جهان اسلام در تشریح محورهای همایش بین المللی بحران های ژئوپلیتیکی جهان اسلام تصریح کرد: نقش دولت ها و بازیگران سیاسی درون منطقه ای جهان اسلام و نقش دولت ها و بازیگران مداخله گر فرامنطقه ای و همچنین نقش نخبگان مذهبی، سیاسی، فرهنگی به عنوان متغیرهای بحران های ژئوپلیتیکی جهان اسلام از جمله محورهای مورد تأکید این همایش است.

وی افزود: آخرین مهلت ارسال چکیده مقالات ۱۵ اردیبهشت ماه و زمان نهایی ارسال اصل مقالات ۱۵ مرداد ماه خواهد بود و از همه محققان، پژوهشگران و اساتید و مسئولان که نسبت به مشکلات و چالش های جهان اسلام احساس تعهد و دغدغه می کنند دعوت می کنیم تا نظرات خود را در قالب مقالات علمی و کاربردی از طریق سایت همایش به آدرس WWW.CONF.ISLAMIC-WORLD.IR ارسال کنند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.