مدیرعامل شرکت مبین سازه گستر خلیج فارس (تابع ایزو ایکو)با اشاره به انتقال سکوهای اقماری ساخته شده برای فاز 14 به فازهای اولویت دار 17 و 18، گفت: در کمتر از یک سال آینده با بهره برداری از سه سکوی میدان نفتی هندیجان، ظرفیت تولید نفت این میدان به 35هزار بشکه در روز می رسد.

به گزارش موج، بابک عباسپور مدیرعامل شرکت مبین سازه گستر خلیج فارس (تابع ایزو ایکو)در جمع خبرنگاران با اشاره به حضور در این شرکت در جریان ساخت فازهای 2 و 3 پارس جنوبی، گفت: شرکت مبین سازه گستر از اولین پیمانکاران حوزه صنایع فراساحل در کشور است که نخستین پروژه در حوزه پارس جنوبی مربوط به فاز 2 و 3 پارس جنوبی بود که ایزوایکو به همراه توتال و ام پی سی سی کار را شروع کرد که البته در آن پروژه ما فقط پیمانکار ساخت بودیم.

وی با بیان اینکه فاز 6،7و 8 نخستین کار EPC ایزوایکو در پارس جنوبی بود که شامل ساخت سه سکوی سرچاهی می شد، افزود: بعد از آن فاز 12 شروع شد که پنج سال پیش آخرین جکت های آن نیز نصب شد.

رکوردشکنی در راه‌اندازی سکوی نفتی

پیشرفت 70درصدی ساخت سکوهای فاز 14
عباسپور با اشاره به فاز ۱۶ و رکوردشکنی که ایزوایکو در راه اندازی سکوی این فاز بدست آورد، اظهار کرد: سکوی فاز ۱۶ حدود هشت تا نه ماه پیش به بهره برداری رسید که توانستیم زمان راه اندازی پروژه های نفت در دریا که سابقا در دست استات اویل با زمان شش ماه و نیم بود را بهبود ببخشیم بطوریکه زمان بدست آمده در شرکت ایزوایکو پنج ماه و ۱۰ روز می شد که این موفقیت به کمک متخصصان داخلی بدست آمد.

مدیرعامل مبین سازه گستر همچنین اشاره به پروژه های ساخت سکوهای فاز ۱۴، هندیجان و هنگام کرد و گفت: فاز ۱۴ شامل چهار سکوی اصلی و اقماری به مبلغ ۶۰۰ میلیون دلار می شود که در حال حاضر دارای پیشرفت ۷۰درصدی هستند.

وی با اشاره به ثبت یک رکورد دیگر در فاز ۱۴ اظهار کرد: رکورد بعدی مبین سازه در فاز ۱۴ اتفاق افتاد وقتیکه زمان ساخت جکت به ۲۸ روز کاهش پیدا کرد.

انتقال سکوهای فاز ۱۴ به فازهای ۱۷ و ۱۸
عباسپور با اعلام جایگزینی سکوهای اقماری ساخته شده فاز 14 به جای فاز 17 و 18 گفت: بخش خشکی و پالایشگاهی فاز 17 و 18 آماده شده بود و در مقابل ساخت سکوهای آن در شرکت صدرا با تاخیر مواجه بود، ضمن اینکه در نقطه مقابل در کنسرسیوم فاز 14 نیز کار ساخت سکوها جلو بود اما راه اندازی پالایشگاه ها با تاخیر مواجه شده بود، بنابراین اسفند سال گذشته تصمیم بر این شد که سکوهای اقماری فاز 14 به جای سکوهای اقماری فاز 17 و 18 منتقل شود که تعهد ما نیز اسفند امسال است که سکوی اول آماده بارگیری می شود.

مدیرعامل بخش فراساحل ایزوایکو با بیان اینکه اگر مشکلاتی از نظر مالی وجود نداشته باشد، حدود اردیبهشت و خرداد سال آینده سکوهای فازهای 17 و 18 به بهره برداری می رسند، اظهار کرد: از دیگر پروژه های ایزوایکو ساخت سکوهای میدان نفتی هندیجان در خلیج فارس است که به دلیل مسایل مالی جزو پروژه های قدیمی مجموعه محسوب می شود.

افزایش تولید هندیجان کمتر از یکسال آینده
وی با اشاره به گشایش جدیدی که در شرکت نفت فلات قاره ایجاد شده، تصریح کرد: هم اکنون پیشرفت پروژه سرعت گرفته بطوریکه ۸۰درصد پیشرفت داریم که امیدواریم اولین سکو هفت یا هشت ماه آینده آماده نصب شود.

این مقام مسوول با اشاره به ۵۰میلیون یورو ارزش این پروژه اظهار کرد: البته هم اکنون فلات قاره درحال برداشت نفت از میدان نفتی هندیجان است که با به بهره برداری این پروژه هر سکو ۳۵هزار بشکه ظرفیت تولید نفت خواهد داشت.

مذاکره با آلمان
عباسپور در مورد شرایط پساتحریم با اشاره به مذاکرات با چند شرکت آلمانی مذاکره داشتیم، افزود: قبلا هم با شرکت های خارجی همچون یک شرکت انگلیسی و شرکت سامسونگ کره جنوبی همکاری داشته ایم اما منتظریم ببینیم آینده چه می شود تا بتوانیم میزان مشارکت را تعیین کنیم و براساس آن مذاکرات را فنی تر پیش برویم.

مدیرعامل بخش فراساحل ایزوایکو با بیان اینکه سعی می کنیم بازار جدیدی را برای خودمان باز کنیم، گفت: تعداد سکوهایی که در خلیج فارس نصب شده و آن تعدادی که در آینده نصب خواهد شد حاکی از بازار بزرگی برای تعمیرات است که درحال هدفگذاری دقیقتری هستیم.

وی افزود: از طرفی هنوز جای کار بسیار زیادی در حوزه های نفتی و گازی همچون پارس شمالی، گلشن و فردوسی در منطقه وجود دارد. در ده سال گذشته همه توجه ها متوجه پارس جنوبی بود اما معتقدم و امیدوارم که بازارهای بیشتری داشته باشیم.