مجمع عمومی «خانه‌ی اصناف سینمای ایران» عصر چهارشنبه ۱۹تیرماه با مجوز جواد شمقدری جلسه تشکیل می‌دهد و قصد دارد با حضور ۱۲ صنف اساسنامه‌ی «خانه‌ی اصناف سینمای ایران» را تصویب بکند.

به گزارش ایسنا، حبیب‌الله کاسه‌ساز عضو هیأت نظارت سازمان سینمایی بر روند بازگشایی خانه سینما، درباره‌ی جلسه‌ی ساعات قبل درباره‌ی روند برگزاری مجمع عمومی‌ «خانه‌ی اصناف سینمای ایران»،گفت: در این جلسه ابلاغی از سوی ریاست سازمان سینمایی به هیأت نظارت داده شد که طی آن مقرر شده است اعضای هیأت نظارت در جلسه‌ی مجمع عمومی صنوف قانونی شرکت کنند، بنابراین مجمع عمومی خانه‌ی اصناف سینمای ایران با حضور صنف‌های قانونی شده عصر امروز چهارشنبه ۱۹تیرماه برگزار خواهد شد.

وی درباره‌ی تعداد اصناف حاضر در این مجمع عمومی گفت: تاکنون ۱۲صنف برای حضور در مجمع عمومی اعلام آمادگی کرده و این مجمع براساس اساسنامه‌ی مصوب شورای عالی سینما برگزار خواهد شد.

کاسه‌ساز درباره‌ی دستور جلسه‌ی مجمع عمومی خانه‌ی سینمای جدید که قرار است در محل جامعه‌ی صنفی تهیه‌کنندگان برگزار شود، اظهار کرد: مهمترین دستور جلسه‌ی مجمع عمومی بررسی و تصویب اساسنامه‌ی مصوب شورای عالی سینماست. همچنین در صورتی که فرصت بشود انتخابات هیأت مدیره نیز انجام خواهد شد.

این عضو هیأت نظارت درباره‌ی استفاده از عنوان ثبت شده‌ی موسسه‌ی خانه‌ی سینما خاطر نشان کرد: اصل عنوان مجمع عمومی که توسط صنوف قانونی برگزار می‌شود، خانه‌ی اصناف سینمای ایران است. البته نام خانه‌ی سینما تنها توسط موسسه‌ی ثبت شرکت‌ها ثبت شده و این کار از طرف وزارت ارشاد انجام نشده است. در واقع قرار است پس از مجمع عمومی و تصویب اساسنامه، وزارت ارشاد نهایی شدن وضعیت خانه‌ی سینما را به ثبت شرکت‌ها اعلام و آن‌ها نیز این تشکل را ثبت کنند.

بنا بر این گزارش،اعضاء شورای نظارت بر روند بازگشایی خانه سینما که شمقدری مجوز حضورشان را در مجمع عمومی امروز داده است، عبارتند از جمال شورجه،عباس بابویهی و حبیب‌الله کاسه‌ساز هستند.

چندی قبل رئیس جمهور در دستور صریح خود درباره بازگشایی خانه‌ی سینما به جواد شمقدری تأکید کرده بود که نباید با قدرت سازمانی مانع فعالیت‌های صنفی شد. نکته‌ی جالب توجه این است که رئیس جمهور چندی پیش دستور مجددی را درباره‌ی بازگشایی خانه‌ی سینما به رئیس سازمان سینمایی داده بود اما خبرها حاکی از آن است که شمقدری نیز در پاسخ‌اش امروز نامه‌ای نوشته و در آن تأکید کرده است که هیات مدیره‌ی خانه‌ی سینما روندی را در پیش گرفته‌اند که این نهاد صنفی تا دو ماه آینده هم بازگشایی نخواهد شد. نامه‌ای که به‌طور رسمی از سوی سازمان سینمایی منتشر نشده است و فقط برخی رسانه‌ها آن را منتشر کردند.

«مجمع عمومی خانه‌ی اصناف سینمای ایران» قرار است در حالی با مجوز سازمان سینمایی تشکیل شود که تنها ۱۲ صنف در آن نماینده دارند. این در حالی است که پس از کشمکش‌های دو سال اخیر بیش از ۱۵ صنف سینمایی حاضر به همکاری برای تعطیلی خانه‌ی سینما نشده‌اند.

در حالی امروز ۱۹ تیر ماه «مجمع عمومی خانه‌ی اصناف سینمای ایران» در محل اتحادیه‌ی تهیه‌کنندگان قرار است برگزار شود که جواد شمقدری رییس سازمان سینمایی در نامه‌ی ۱۵ تیر ماهش به هیات مدیره‌ی خانه سینما در بندی اعلام کرد که اعلام فراخوان برگزاری مجمع عمومی خانه سینما در ۱۹ تیرماه که توسط صنوف قانونی اعلام شده است (مجمع عمومی مدنظر شید ضیاء هاشمی) تا اطلاع ثانونی به تأخیر می‌افتد، یا کن لم یکن اعلام می‌شود.

از سوی دیگر خانه سینما، فراخوان مجمع عمومی‌اش را برای ۶ مرداد ماه در روزنامه‌های کثیر الانتشار اعلام کرده است که دستور جلسه‌ی آن بررسی و تصویب یا رد مفاد پیشنهادی برای اصلاح اساسنامه‌ی خانه سینماست.

هیات ساماندهی صنوف سینمایی ۲۸ خرداد ماه در پی اعلام خبر پایان فعالیتش نام صنوف ثبت شده و قانونی شده را به این شرح اعلام کرد: جامعه صنفی تهیه کنندگان سینمای ایران با ریاست سید ضیاء هاشمی، کانون فیلمنامه‌نویسان سینمای ایران با ریاست سید مهدی سجاده چی، مدیران تولید ( پیمان جعفری)، چهره پردازان ( اکرم نویدی)، جلوه‌های ویژه ( اکبر محمدی)، مدیران آموزشگاه‌های آزاد سینمایی ( اصغر محبی) ، دستیاران فیلمبردار ( سید حسین قدیمی)، مدیران تدارکات ( رضا نوروزی) ، مدیران و طراحان، جلوه‌های بصری (سید امیر معتمدی) ، بازیگران و بدلکاران (علیرضا فتحی)، کارکنان لابراتوار( بهمن کریمیان) صنوفی هستند که در وزارت ارشاد ثبت قانونی شده‌اند.»

همچنین انجمن سینماداران و انجمن گویندگان نیز پس از انقلاب قانونا ثبت شده بودند و گفته می‌شود،مدیران سالنهای سینما هم به ریاست شهیدی انجمن خود را ثبت کرده‌اند.