صف‌های خریدوفروش: در نمودار به بررسی نماد‌های حاضر در بورس و فرابورس پرداخته شده است و تعداد نمادهایی که در پایان روز معاملاتی گذشته در صنایع مختلف در صف خرید یا فروش قرار داشته‌اند، به تفکیک صنعت مشخص شده است. با استفاده از این داده‌ها می‌توان اقبال بازار به صنایع مختلف را مورد ارزیابی قرار داد. دیروز گروه مواد و محصولات دارویی با 30 نماد و 83درصد از تعداد سهام موجود در صنعت بیشترین تعداد سهام در صف فروش را داشتند. در بازار روز دوشنبه فضای کلی حاکم بر بازار موجب شد از میان 505 نماد معامله‌شده در 47 صنعت مختلف، 323 نماد با صف فروش بسته شوند و تنها 26 نماد در صف خرید باقی بمانند. گروه محصولات شیمیایی با 4 نماد و 7درصد از تعداد سهام معامله‌شده در صنعت بیشترین صف‌های خرید را به خود اختصاص دادند.

سهام پرنوسان: در نمودار نمادهای با نوسان کامل در روز معاملاتی مورد بررسی قرار گرفته است. نوسان در طول روز معاملاتی را می‌توان به دو نوع مثبت(+) و منفی (-) تقسیم کرد. منظور از نوسان (+) این است که نمادهای قرارگرفته در این گروه از کمترین قیمت مجاز تا بیشترین قیمت مجاز نوسان داشته‌اند. به نوعی می‌توان گفت تقاضا در آنها نسبت به عرضه پیشی گرفته است و در گروه نوسان (-) برخلاف گروه قبل عرضه در آنها بیشتر از تقاضا بوده است.  به‌عنوان مثال دیروز، نماد «ولپارس» کمترین قیمت در کل زمان بازار را در صف فروش به ثبت رسانده است. در ادامه داد‌وستد‌ها این نماد بیشترین قیمت خود را در صف خرید به ثبت رسانده و در نهایت «ولپارس» با صف خرید کار خود را به پایان رسانده است.

افزایش حجم ناگهانی: روز دوشنبه نماد‌هایی معامله شدند که حجم معاملات آنها رشدی چشم‌گیر داشته است. بر این اساس حجم معاملات 15 سهم بیش از 5برابر نسبت به میانگین ماهانه رشد داشته است. همچنین در میان این نماد‌ها، «غپینو» با حدود 61میلیون سهم و 35میلیارد تومان ارزش روز معاملات بیشترین ارزش معاملات را به ثبت رسانده است.

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند