صف‌های خرید و فروش: در نمودار به بررسی نماد‌های حاضر در بورس و فرابورس پرداخته شده است و تعداد نمادهایی که در پایان روز معاملاتی در صنایع مختلف در صف خرید یا فروش قرار داشته‌اند به تفکیک صنعت مشخص شده است. با استفاده از این داده‌ها می‌توان اقبال بازار به صنایع مختلف را مورد ارزیابی قرار داد. دیروز گروه سرمایه‌گذاری‌ها با 34 نماد و 67درصد از تعداد سهام موجود در صنعت بیشترین تعداد سهام در صف فروش را داشت. در بازار دیروز فضای کلی حاکم بر بازار موجب شد از میان 523 نماد معامله‌شده در 46 صنعت مختلف، 345 نماد با صف فروش بسته شوند و تنها 15 نماد در صف خرید باقی بمانند. گروه محصولات شیمیایی و سایر محصولات کانی غیرفلزی با سه نماد و به ترتیب 6درصد و 21درصد از تعداد سهام معامله‌شده در صنعت بیشترین صف‌های خرید را به خود اختصاص دادند.

سهام پرنوسان: در نمودار، نمادهای با نوسان کامل در روز معاملاتی مورد بررسی قرار گرفته است. نوسان در طول روز معاملاتی را می‌توان به دو نوع مثبت(+) و منفی (-) تقسیم کرد. منظور از نوسان مثبت این است که نمادهای قرار گرفته در این گروه از کمترین قیمت مجاز تا بیشترین قیمت مجاز نوسان داشته‌اند و به نوعی می‌توان گفت تقاضا در آنها نسبت به عرضه پیشی گرفته است. در گروه نوسان منفی برخلاف گروه قبل عرضه در آنها بیشتر از تقاضا بوده است.

روز گذشته، هیچ سهمی نتوانست خود را از صف فروش به صف خرید برساند و صف خرید آن در پایان بازار عرضه نشود.

افزایش حجم ناگهانی: روز دوشنبه نماد‌هایی معامله شد که حجم معاملات آنها رشدی چشمگیر داشت. بر این اساس حجم معاملات 14 سهم بیش از 5 برابر نسبت به میانگین ماهانه رشد داشته است. همچنین در میان این نماد‌ها، «وامید» با حدود 29 میلیون سهم و 33میلیارد تومان ارزش روز معاملات، بیشترین ارزش معاملات را به ثبت رسانده است.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند