شاخص در پایین دو میانگین متحرک 50 و 90 روزه است، بنابراین به احتمال زیاد افراد ریسک‌گریز با افق زمانی کوتاه‌مدت و میان‌مدت از این صنعت خارج شده‌اند. در حال حاضر شاخص با میانگین متحرک 120 روزه که محدوده حمایتی خوبی به نظر می‌رسد درگیر است. حرکت شاخص سرمایه‌گذاری‌ها در بالای دو میانگین متحرک 150 و 200 روزه، افراد ریسک‌گریز را در این صنعت نگه داشته و فقط ریسک نقد شوندگی باعث خروج بعضی از آنها شده است. این دو میانگین متحرک می‌توانند نقش حمایتی خوبی بازی کنند.

میانگین‌های متحرک در دوره‌های زمانی متفاوت، یک ابزار تعقیب‌کننده محسوب می‌شوند، چون این اندیکاتور دنباله‌رو‌ اطلاعات است. بنابراین باید این موضوع را همیشه در ذهن داشت که به هیچ عنوان نمی‌توان از میانگین‌های متحرک برای پیش‌بینی آینده بازار استفاده کرد. بیشترین کاربرد میانگین‌های متحرک استفاده از آنها به عنوان سطوح حمایتی و مقاومتی است.

شاخص در پایین ابر ایچیموکو در حال حرکت است و این موضوع روند نزولی البته با شیب کم را نشان می‌دهد. دو نوسان نمای سنکوی A و سنکوی B بدنه اصلی ابر ایچیموکو را می‌سازند که اطلاعات خوبی به تحلیلگران می‌دهند. ابر بعدی هم نزولی است و احتمالا در هفته آینده هم شاهد افت این شاخص باشیم. هنوز جریان پول خاصی وارد بازار سرمایه نشده و از طرفی کاهش اعتماد عمومی به بورس اوراق بهادار، مانع بزرگی برای ورود افراد حقیقی شده است. از طرفی مقاومت‌های بسیار قدرتمندی پیش‌روی شاخص قرار دارند و روند قالب نزولی است. همچنین وجود ریسک‌های نامتعارف در بازار سرمایه ایران از جمله ریسک دستورالعمل‌ها و قوانینی که با ذات بازار هم‌خوانی ندارد، می‌تواند سرمایه‌گذاران را دچار مخاطره کند. بنابراین می‌توان گفت احتمال کاهش قیمت‌ها تقریبا با احتمال افزایش قیمت‌ها برابر است.

ابر ایچیموکو مجموعه‌ای از شاخص‌های تکنیکال است که سطوح حمایت و مقاومت و همچنین حرکت و جهت‌گیری بازار را نشان می‌دهد. ابزار ایچیموکو این کار را با گرفتن چندین میانگین و رسم آنها روی نمودار انجام می‌دهد. همچنین از این ارقام برای محاسبه «ابری» استفاده می‌کند که سعی در پیش‌بینی محل حمایت یا مقاومت در آینده دارد. اگرچه این ابزار در نگاه اول پیچیده به نظر می‌رسد، اما افرادی که با چگونگی خواندن نمودار آشنا هستند، معمولا می‌توانند با استفاده از آن، تحلیل‌های خوبی از آینده بازار داشته باشند‌. ابر قسمت اصلی شاخص است. وقتی قیمت زیر ابر است روند نزولی است، وقتی قیمت بالاتر از ابر باشد، روند صعودی است و هنگامی که قیمت درون ابر قرار دارد بازار در حالت بی‌تصمیمی قرار دارد.

در پرده اول از سناریوی کاهش قیمت‌ها، شاخص با عبور از سطح حمایتی 28 هزار و 500 واحد و همچنین دو میانگین متحرک 120 و 150 روزه به دنبال رسیدن به هدف 264 هزار واحد است. عبور کامل از مرحله اول از سناریوی کاهشی فعلا بعید به نظر می‌رسد ولی در صورت عدم احترام به مکانیزم بازار و سیستم عرضه و تقاضا، ممکن است با فروش‌های هیجانی وارد فاز دوم ریزش قیمت‌ها شویم. در این مرحله احتمال دارد شاخص سرمایه‌گذاری‌ها تا محدوده 21 هزار و 500 واحد ریزش داشته باشد که البته محدوده میانگین متحرک 200 روزه و سطح حمایتی 23 هزار و 555 واحد ممکن است مانع رسیدن شاخص به هدف خود شوند. فعلا به محدوده‌های کمتر از 21 هزار و 500 واحد اشاره‌ای نداریم چون نحوه رسیدن به آن و حجم معاملات در آن نقطه بسیار مهم است. مناطق حمایتی، سطوحی از قیمت هستند که در آن احتمالا تقاضا‌کنندگان سهام زیاد می‌شوند و ممکن است نقطه پایان روند نزولی یا کاهش قیمت‌ها باشند.

احتمال حرکت در سناریوی افزایشی یا حرکت در سناریوی کاهشی برای شاخص سرمایه‌گذاری‌ها با هم برابر است، ولی حرکت خنثی و نوسان در یک محدوده خاص بیش از دو سناریوی صعودی یا نزولی است. در صورت اتفاق افتادن سناریوی افزایشی می‌توان انتظار داشت شاخص سرمایه‌گذاری‌ها، در مرحله اول برای شکستن محدوده خط روند نزولی میان‌مدت قدم بردارد. محدوده 29 هزار و 600 واحد به عنوان منطقه مقاومتی در این پرده نقش بازی خواهد کرد. اگر قدرت تقاضا به اندازه‌ای باشد که بتواند از خط روند نزولی به سمت بالا عبور کند، شاخص سرمایه‌گذاری‌ها در پرده دوم می‌تواند تا منطقه 34 هزار و 800 هزار واحد افزایش داشته باشد و برای رسیدن به این محدوده باید از محدوده مقاومتی 30 هزار و 800 واحد عبور کند. در صورت تکمیل پرده دوم از سناریوی افزایشی، می‌توانیم امیدوار باشیم شاخص تا چند ماه آینده به دنبال فتح قله قبلی یعنی سطح 49 هزار واحد باشد. در این مسیر محدوده مقاومتی 45 هزار و 600 واحد می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند. محدوده‌های مقاومتی، سطوحی از قیمت هستند که در آن احتمالا عرضه‌کنندگان سهام زیاد می‌شوند و ممکن است نقطه پایان روند صعودی یا افزایش قیمت‌ها باشند.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند