صف‌های خریدوفروش: در نمودار به بررسی نماد‌های حاضر در بورس و فرابورس پرداخته شده است و تعداد نمادهایی که در پایان روز معاملاتی در صنایع مختلف در صف خرید یا فروش قرار داشته‌اند، به تفکیک صنعت مشخص شده است. با استفاده از این داده‌ها می‌توان اقبال بازار به صنایع مختلف را مورد ارزیابی قرار داد. دیروز گروه سرمایه‌گذاری‌ها با 37 نماد و 74درصد از تعداد سهام موجود در صنعت، بیشترین تعداد سهام در صف فروش را داشتند. در بازار روز سه‌شنبه فضای کلی حاکم بر بازار موجب شد از میان 578 نماد معامله شده در 47 صنعت مختلف، 421 نماد با صف فروش بسته شوند و تنها 16 نماد در صف خرید باقی بمانند. گروه محصولات شیمیایی، سایر محصولات کانی غیرفلزی و  فلزات اساسی با 3 نماد و به ترتیب 6درصد، 15درصد و 8درصد از تعداد سهام معامله‌شده در صنعت بیشترین صف‌های خرید را به خود اختصاص دادند.

سهام پر نوسان: در نمودار زیر نمادهای با نوسان کامل در روز معاملاتی مورد بررسی قرار گرفته است. نوسان در طول روز معاملاتی را می‌توان به دو نوع مثبت(+) و منفی (-) تقسیم کرد. منظور از نوسان (+) این است که نمادهای قرارگرفته در این گروه از کمترین قیمت مجاز تا بیشترین قیمت مجاز نوسان داشته‌اند. به نوعی می‌توان گفت تقاضا در آنها نسبت به عرضه پیشی گرفته است و در گروه نوسان (-) برخلاف گروه قبل عرضه در آنها بیشتر از تقاضا بوده است.

افزایش حجم ناگهانی: روز سه‌شنبه نماد‌هایی معامله شده‌اند که حجم معاملات آنها رشدی چشم‌گیر داشته است. بر این اساس حجم معاملات 5 سهم بیش از 5 برابر نسبت به میانگین ماهانه رشد داشته است. همچنین در میان این نماد‌ها، «کگهر» با حدود 5/ 11میلیون سهم و 50 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را به ثبت رسانده است.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند