صف‌های خریدوفروش: در نمودار به بررسی نماد‌های حاضر در بورس و فرابورس پرداخته شده است و تعداد نمادهایی که در پایان روز معاملاتی در صنایع مختلف در صف خرید یا فروش قرار داشته‌اند، به تفکیک صنعت مشخص شده است. با استفاده از این داده‌ها می‌توان اقبال بازار به صنایع مختلف را مورد ارزیابی قرار داد. دیروز گروه مواد و محصولات دارویی با 36 نماد و 84درصد از تعداد سهام موجود در صنعت بیشترین تعداد سهام در صف فروش را داشتند. در بازار روز دوشنبه فضای کلی حاکم بر بازار موجب شد از میان 559 نماد معامله‌شده در 47 صنعت مختلف، 422 نماد با صف فروش بسته شوند و تنها 20 نماد در صف خرید باقی بمانند. گروه  محصولات شیمیایی و  سایر محصولات کانی غیرفلزی با 3 نماد و به‌ترتیب 5درصد و 16درصد از تعداد سهام معامله‌شده در صنعت بیشترین صف‌های خرید را به خود اختصاص دادند.

سهام پرنوسان: در نمودار نمادهای با نوسان کامل در روز معاملاتی مورد بررسی قرار گرفته است. نوسان در طول روز معاملاتی را می‌توان به دو نوع مثبت(+) و منفی (-) تقسیم کرد. منظور از نوسان (+) این است که نمادهای قرارگرفته در این گروه از کمترین قیمت مجاز تا بیشترین قیمت مجاز نوسان داشته‌اند. به نوعی می‌توان گفت تقاضا در آنها نسبت به عرضه پیشی گرفته است. و در گروه نوسان (-) برخلاف گروه قبل عرضه در آنها بیشتر از تقاضا بوده است.

در معاملات روز گذشته، هیچ سهمی نتوانست خود را از صف فروش به صف خرید برساند.

افزایش حجم ناگهانی: روز دوشنبه نماد‌هایی معامله شده‌اند که حجم معاملات آنها رشدی چشم‌گیر داشته است. بر این اساس حجم معاملات یک سهم بیش از 5 برابر نسبت به میانگین ماهانه رشد داشته است. همچنین در میان این نماد‌ها، «سفانو» با حدود 5/ 2میلیون سهم و 10 میلیارد تومان ارزش روز معاملات بیشترین ارزش معاملات را به ثبت رسانده است.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند