صف‌های خرید و فروش: در نمودار به بررسی نماد‌های حاضر در بورس و فرابورس پرداخته شده است و تعداد نمادهایی که روز گذشته در صنایع مختلف در صف خرید  یا فروش قرار داشته‌اند به تفکیک صنعت مشخص شده است. با استفاده از این داده‌ها می‌توان اقبال بازار به صنایع مختلف را مورد ارزیابی قرار داد. روز سه‌شنبه گروه سرمایه‌گذاری‌ها با 41 نماد و 79‌درصد از تعداد سهام موجود در صنعت بیشترین تعداد سهام در صف فروش را داشتند. در بازار روز سه‌شنبه فضای کلی حاکم بر بازار موجب شد از میان 551 نماد معامله شده در 46 صنعت مختلف، 437 نماد با صف صف فروش بسته شوند و تنها 17 نماد در صف خرید باقی بمانند. گروه (محصولات شیمیایی) با 3 نماد و 5 درصد از تعداد سهام معامله شده در صنعت بیشترین صف‌های خرید را به خود اختصاص دادند.

سهام پرنوسان: در نمودار زیر نمادهای با نوسان کامل در روز معاملاتی مورد بررسی قرار گرفته است. نوسان در طول روز معاملاتی را می‌توان به دو نوع مثبت(+) و منفی (-) تقسیم‌بندی کرد. منظور از نوسان (+) این است که نمادهای قرار گرفته در این گروه از کمترین قیمت مجاز تا بیشترین قیمت مجاز نوسان داشته‌اند. به نوعی می‌توان گفت تقاضا در آنها نسبت به عرضه پیشی گرفته است.  در گروه نوسان (-) برخلاف گروه قبل عرضه در آنها بیشتر از تقاضا بوده است.

به‌عنوان مثال دیروز، نماد «فنوال» کمترین قیمت در کل زمان بازار را در صف فروش به ثبت رسانده است. در ادامه داد‌ و ستد‌ها این نماد بیشترین قیمت خود را در صف خرید به ثبت رسانده است و در نهایت «فنوال» با صف خرید کار خود را به پایان رسانده است.

افزایش حجم ناگهانی:  روز سه‌شنبه نماد‌هایی  معامله شده‌اند که حجم معاملات آنها رشدی چشمگیر داشته است. بر این اساس حجم معاملات سه سهم بیش از 4 برابر نسبت به میانگین ماهانه رشد داشته است. همچنین در میان این نماد‌ها، «سیدکو» با حدود 18 میلیون سهم و 5/ 11 میلیارد تومان ارزش روز معاملات  بیشترین ارزش معاملات را به ثبت رسانده است.

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند