صف‌های خرید و فروش : در نمودار به بررسی نمادهای حاضر در بورس و فرابورس پرداخته شده است و تعداد نمادهایی که در پایان روز معاملاتی در صنایع مختلف در صف خرید  یا فروش قرار داشته‌اند به تفکیک صنعت مشخص شده است. با استفاده از این داده‌ها می توان اقبال بازار به صنایع مختلف را مورد ارزیابی قرار داد. دیروز گروه مواد و محصولات دارویی با 42 نماد و 91‌درصد از تعداد سهام موجود در صنعت در صف فروش بیشترین تعداد سهام در صف فروش را داشتند. در بازار روز یکشنبه فضای کلی حاکم بر بازار موجب شد از میان 574 نماد در 47 صنعت مختلف، 480 نماد با صف فروش بسته شوند و تنها 14 نماد در صف خرید باقی بمانند. گروه محصولات شیمیایی و  سایر محصولات کانی غیر فلزی با 3 نماد و به ترتیب  6 درصد و 15درصد از تعداد سهام موجود در صنعت بیشترین صف‌های خرید را به خود اختصاص دادند.

سهام پر نوسان : در نمودار نمادهای با نوسان کامل در روز معاملاتی مورد بررسی قرار گرفته است. نوسان در طول روز معاملاتی را می توان به دو نوع مثبت(+) و منفی (-) تقسیم بندی کرد. منظور از نوسان (+) این است که نمادهای قرار گرفته در این گروه از کمترین قیمت مجاز تا بیشترین قیمت مجاز نوسان داشته اند. به نوعی می‌توان گفت تقاضا در آنها نسبت به عرضه پیشی گرفته است و در گروه نوسان (-) برخلاف گروه قبل، عرضه در آنها بیشتر از تقاضا بوده است.

به‌عنوان مثال دیروز نماد «وارس» کمترین قیمت در کل زمان بازار را در صف فروش به ثبت رسانده است. در ادامه داد‌ و ستد‌ها این نماد بیشترین قیمت خود را در صف خرید به ثبت رسانده است و در نهایت «وارس» با صف خرید کار خود را به پایان رساند.  افزایش حجم ناگهانی :  روز یکشنبه نماد‌هایی  معامله شده‌اند که حجم معاملات آنها رشدی چشمگیر داشته است. بر این اساس حجم معاملات 6 سهم بیش از 3 برابر نسبت به میانگین ماهانه رشد داشته است. همچنین در میان این نماد‌ها، «غبشهر» با حدود 10 میلیون سهم و 25 میلیارد تومان ارزش روز معاملات  بیشترین ارزش معاملات را به ثبت رسانده است.

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند