میانگین متحرک با دوره‌های زمانی مختلف، به‌عنوان یکی از متداول‌ترین و پرکاربردترین اندیکاتورهای تکنیکال، پایه و اساس بسیاری از تحلیل‌های تکنیکال است. به بیان ساده می‌توان گفت این اندیکاتور میانگینی از داده‌های اصلی روزانه (معمولا قیمت آخرین معامله) است. میانگین‌های متحرک در دوره‌های زمانی متفاوت، یک ابزار تعقیب‌کننده محسوب می‌شوند، چون این اندیکاتور دنباله روی اطلاعات است. بنابراین باید این موضوع را همیشه در ذهن داشت که به هیچ عنوان نمی‌توان از میانگین‌های متحرک برای پیش‌بینی آینده بازار استفاده کرد. بیشترین کاربرد میانگین‌های متحرک استفاده از آنها به‌عنوان سطوح حمایتی و مقاومتی است.

بعضی از شاخص‌های تکنیکال خبر از تغییر روند کلی بازار از نزولی به صعودی می‌دهند و با شکسته شدن روند نزولی بلند‌مدت، احتمال رخ دادن سناریوی افزایشی از سناریوی کاهشی کمی بیشتر شد. به هر ترتیب در مرحله اول از سناریوی افزایشی می‌توان انتظار داشت، شاخص صنعت خودرو تا محدوده‌های ۳۰۰ هزار واحد افزایش داشته باشد که البته علاوه بر محدوده خط روند نزولی و همچنین میانگین‌های متحرک ۱۵۰، ۱۲۰ و ۹۰ روزه، منطقه مقاومتی ۲۶۸ هزار واحد می‌تواند مانع کامل شدن این مرحله از افزایش قیمت‌ها شود. اگرچه عبور از فاز اول افزایش قیمت‌ها دشوار است و مقاومت‌های زیادی در این مسیر وجود دارند ولی سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر امیدوارند این اتفاق بیفتد. البته بعد از رسیدن شاخص به هدف این فاز، بعضی از افراد با ریسک معمولی هم به افزایش تقاضا کمک خواهند کرد. به هر ترتیب در مرحله دوم افزایش قیمت‌ها شاخص با عبور از دو مقاومت ۳۰۰ هزار واحد و ۳۴۵ هزار واحد، به دنبال هدف ۳۷۵ هزار واحد است. احتمال گذر از این محدوده نیز دور از ذهن نیست و بسیاری از معامله‌گران با هدف رسیدن شاخص این صنعت به محدوده‌های ۵۰۰ هزار واحد، وارد این صنعت شده‌اند. این سرمایه‌گذاران امیدوارند که صنعت خودرو علاوه بر عبور از مرحله اول و دوم، از مقاومت ۴۳۰ هزار واحد نیز خواهد گذشت. تحلیلگران محافظه‌کار در تکمیل این پرده کمی تردید دارند ولی تحلیلگران جسور وعده فتح قله تاریخی، یعنی ناحیه ۶۲۰ هزار واحد را نیز می‌دهند و اعتقاد دارند شاخص خودرو از مقاومت‌های ۵۴۰ هزار واحد و ۵۸۰ هزار واحد نیز عبور خواهد کرد. مناطق مقاومتی، سطوحی از قیمت هستند که در آن احتمالا عرضه‌کنندگان سهام زیاد می‌شوند و ممکن است نقطه پایان روند صعودی یا افزایش قیمت‌ها باشند.

هنوز اعتمادها به بازار و همچنین به صنعت خودرو برنگشته است، روند نزولی به تازگی به سمت بالا شکسته شده و هنوز نمی‌توان روندی صعودی را در کوتاه‌مدت برای این صنعت ترسیم کرد. از طرفی مرحله اول افزایش قیمت‌ها با مقاومت‌های بسیار قدرتمندی روبه‌رو است که شکستن هر کدام از آنها احتیاج به ورود پول بسیار زیادی دارد. بنابراین متوقف شدن حرکت افزایشی صنعت خودرو و بازگشت به مدار نزولی نیز بعید نیست، هر چند احتمال آن فعلا کمتر از سناریوی افزایشی است.

با این تفاسیر، واکنش به یکی از محدوده‌های مقاومتی، حرکت به سمت محدوده ۲۰۸ هزار واحد در مرحله اول سناریوی کاهشی دور از ذهن نیست، هرچند این اتفاق ممکن است بعد از رخ دادن گوشه‌ای از پرده اول سناریوی افزایشی انجام بگیرد. تکمیل فاز اول ریزش قیمت‌‌ها، با وجود حمایت‌های پرقدرتی مثل میانگین متحرک ۲۰۰ روزه، فعلا از احتمال کمی برخوردار است ولی اگر این اتفاق بیفتد، شاهد عرضه‌های هیجانی در این صنعت خواهیم بود که نتیجه آن حرکت به سمت ۱۵۷ هزار و ۵۰۰ واحد است. در این مسیر محدوده ۱۸۵ هزار واحد به‌عنوان مقاومت معرفی می‌شود. مناطق حمایتی، سطوحی از قیمت هستند که در آن احتمالا تقاضا‌کنندگان سهام زیاد می‌شوند و ممکن است نقطه پایان روند نزولی یا کاهش قیمت‌ها باشند.

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند