صف‌های خرید و فروش: در نمودار به بررسی نماد‌های حاضر در بورس و فرابورس پرداخته شده و تعداد نمادهایی که در پایان روز معاملاتی در صنایع مختلف در صف خرید یا فروش قرار داشته‌اند به تفکیک صنعت مشخص شده‌اند. با استفاده از این داده‌ها می‌توان اقبال بازار به صنایع مختلف را مورد ارزیابی قرار داد. در آخرین روز از داد و ستد‌های بازار گروه سرمایه‌گذاری‌ها و مواد و محصولات دارویی با ۳۴ نماد و به ترتیب ۶۷ و ۷۲ درصد از تعداد سهام موجود در صنعت بیشترین تعداد سهام در صف فروش را داشتند. در بازار دیروز فضای کلی حاکم بر بازار موجب شد از میان ۶۰۶ نماد در ۴۶ صنعت مختلف، ۳۹۲ نماد با صف صف فروش بسته شوند و تنها ۵۴ نماد در صف خرید باقی بمانند. گروه محصولات شیمیایی با ۱۵ نماد و ۲۶ درصد از تعداد سهام موجود در صنعت، بیشترین صف‌های خرید را به خود اختصاص داد.

سهام پرنوسان: در نمودار نمادهای با نوسان کامل در روز معاملاتی مورد بررسی قرار گرفته‌اند. نوسان در طول روز معاملاتی را می‌توان به دو نوع مثبت (+) و منفی (-) تقسیم‌بندی کرد. منظور از نوسان (+) این است که نمادهای قرار گرفته در این گروه از کمترین قیمت مجاز تا بیشترین قیمت مجاز نوسان داشته‌اند. به نوعی می‌توان گفت تقاضا در آنها نسبت به عرضه پیشی گرفته است و در گروه نوسان (-) برخلاف گروه قبل، عرضه در آنها بیشتر از تقاضا بوده است. به‌عنوان مثال در آخرین روز از داد و ستد‌های بازار، نماد آریان کمترین قیمت در کل زمان بازار را در صف فروش به ثبت رسانده است. در ادامه داد‌ و ستد‌ها این نماد بیشترین قیمت خود را در صف خرید به ثبت رسانده و در نهایت آریان با صف خرید کار خود را به پایان رسانده است.

افزایش حجم ناگهانی: روز شنبه نماد‌هایی معامله شدند که حجم معاملات آنها رشدی چشمگیر داشته است. بر این اساس حجم معاملات ۹ سهم بیش از ۳ برابر نسبت به میانگین ماهانه رشد داشته است. همچنین در میان این نماد‌ها، خبهمن با ۴۱ میلیون سهم بیشترین حجم را به ثبت رسانده است.

 

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند