صف‌های خرید و فروش: در نمودار رو‌به‌رو به بررسی نماد‌های حاضر در بورس و فرابورس پرداخته شده است و تعداد نمادهایی که در پایان روز معاملاتی در صنایع مختلف در صف خرید یا فروش قرار داشته‌اند، به تفکیک صنعت مشخص شده است. با استفاده از این داده‌ها می‌توان اقبال بازار به صنایع مختلف را مورد ارزیابی قرار داد. در آخرین روز از دادوستد‌های بازار، گروه سرمایه‌گذاری‌ها با ۴۱ نماد و ۷۶درصد از تعداد سهام موجود در صنعت در صف فروش بیشترین تعداد سهام در صف فروش را داشتند. در بازار روز سه‌شنبه فضای کلی حاکم بر بازار موجب شد از میان ۶۰۹ نماد در ۴۵ صنعت مختلف، ۴۰۵ نماد با صف فروش بسته شوند و تنها ۳۱ نماد در صف خرید باقی بمانند. گروه سیمان، آهک و گچ  با ۸ نماد و ۲۰درصد  از تعداد سهام موجود در صنعت بیشترین صف‌های خرید را به خود اختصاص دادند.

سهام پرنوسان: در نمودار رو‌به‌رو نمادهای با نوسان کامل در روز معاملاتی مورد بررسی قرار گرفته است. نوسان در طول روز معاملاتی را می‌توان به دو نوع مثبت (+) و منفی (-) تقسیم کرد. منظور از نوسان (+) این است که نمادهای قرارگرفته در این گروه از کمترین قیمت مجاز تا بیشترین قیمت مجاز نوسان داشته‌اند. به نوعی می‌توان گفت تقاضا در آنها نسبت به عرضه پیشی گرفته است و در گروه نوسان (-) برخلاف گروه قبل عرضه در آنها بیشتر از تقاضا بوده است.

به‌عنوان مثال در آخرین روز از دادوستد‌های بازار، نماد سیلام کمترین قیمت در کل زمان بازار را در صف فروش به ثبت رسانده است. در ادامه دادوستد‌ها این نماد بیشترین قیمت خود را در صف خرید به ثبت رسانده است و در نهایت سیلام با صف خرید کار خود را به پایان رسانده است.

افزایش حجم ناگهانی: روز سه‌شنبه نماد‌هایی معامله شده‌اند که حجم معاملات آنها رشدی چشم‌گیر داشته است. بر این اساس حجم معاملات یک سهم بیش از ۵ برابر نسبت به میانگین ماهانه رشد داشته است. همچنین در میان این نماد‌ها، سیلام با ۳۰ میلیون سهم بیشترین حجم را به ثبت رسانده است.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند