صف‌های خرید و فروش: در نمودار به بررسی نماد‌های حاضر در بورس و فرابورس پرداخته شده است و تعداد نمادهایی که در پایان روز معاملاتی در صنایع مختلف در صف خرید یا فروش قرار داشته‌اند به تفکیک صنعت مشخص شده است. با استفاده از این داده‌ها می‌توان اقبال بازار به صنایع مختلف را مورد ارزیابی قرار داد. در آخرین روز از دادوستد‌های بازار گروه (سرمایه‌گذاری‌ها) با ۳۳ نماد و ۶۶درصد از تعداد سهام موجود در صنعت در صف فروش بیشترین تعداد سهام در صف فروش را داشتند.

در بازار روز چهارشنبه فضای کلی حاکم بر بازار موجب شد از میان ۶۰۱ نماد در ۴۵ صنعت مختلف، ۳۰۹ نماد با صف صف فروش بسته شوند و تنها ۸۳ نماد در صف خرید باقی بمانند. گروه (سیمان، آهک و گچ) با ۱۱ نماد و ۲۹ درصد از تعداد سهام موجود در صنعت بیشترین صف‌های خرید را به خود اختصاص دادند.

 سهام پرنوسان: در نمودار روبه‌رو نمادهای با نوسان کامل در روز معاملاتی مورد بررسی قرار گرفته است. نوسان در طول روز معاملاتی را می‌توان به دو نوع مثبت(+) و منفی (-) تقسیم‌بندی کرد. منظور از نوسان (+) این است که نمادهای قرار گرفته در این گروه از کمترین قیمت مجاز تا بیشترین قیمت مجاز نوسان داشته‌اند. به نوعی می‌توان گفت تقاضا در آنها نسبت به عرضه پیشی گرفته است و در گروه نوسان (-) برخلاف گروه قبل عرضه در آنها بیشتر از تقاضا بوده است. به‌عنوان مثال در آخرین روز از داد‌و‌ستد‌های بازار، نماد دماوند کمترین قیمت در کل زمان بازار را در صف فروش به ثبت رسانده است. در ادامه داد‌وستد‌ها این نماد بیشترین قیمت خود را در صف خرید به ثبت رسانده است و در نهایت دماوند با صف خرید کار خود را به پایان رسانده است.

افزایش حجم ناگهانی: روز چهارشنبه نماد‌هایی معامله شده‌اند که حجم معاملات آنها رشدی چشمگیر داشته است. بر این اساس حجم معاملات ۳ سهم بیش از ۵ برابر نسبت به میانگین ماهانه رشد داشته است. همچنین در میان این نماد‌ها، گدنا با ۲۸ میلیون سهم بیشترین حجم را به ثبت رسانده است.

 

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند