صف‌های خرید و فروش: در نمودار روبه‌رو به بررسی نماد‌های حاضر در بورس و فرابورس پرداخته شده و تعداد نمادهایی که در پایان روز معاملاتی در صنایع مختلف در صف خرید یا فروش قرار داشته‌اند به تفکیک صنعت مشخص شده است. با استفاده از این داده‌ها می‌توان اقبال بازار به صنایع مختلف را مورد ارزیابی قرار داد. در آخرین روز از داد و ستد‌های بازار گروه (سرمایه‌گذاری‌ها) با ۳۴ نماد و ۵۶درصد از تعداد سهام موجود در صنعت در صف فروش بیشترین تعداد سهام در صف فروش را داشتند. در بازار روز دوشنبه فضای کلی حاکم بر بازار موجب شد از میان ۶۱۳ نماد در ۴۴ صنعت مختلف، ۳۳۸ نماد با صف صف فروش بسته شوند و تنها ۹۶ نماد در صف خرید باقی بمانند. گروه (محصولات غذایی و آشامیدنی به‌جز قند و شکر)، (سیمان، آهک و گچ) و (انبوه‌سازی، املاک و مستغلات) با ۸ نماد و به ترتیب ۲۲، ۲۱ و ۲۹درصد از تعداد سهام موجود در صنعت، بیشترین صف‌های خرید را به خود اختصاص دادند.

سهام پرنوسان: در نمودار روبه‌رو نمادهای با نوسان کامل در روز معاملاتی مورد بررسی قرار گرفته است. نوسان در طول روز معاملاتی را می‌توان به دو نوع مثبت(+) و منفی(-) تقسیم‌بندی کرد. منظور از نوسان (+) این است که نمادهای قرار گرفته در این گروه از کمترین قیمت مجاز تا بیشترین قیمت مجاز نوسان داشته‌اند. به نوعی می‌توان گفت تقاضا در آنها نسبت به عرضه پیشی گرفته است. و در گروه نوسان (-) برخلاف گروه قبل عرضه در آنها بیشتر از تقاضا بوده است. به‌عنوان مثال در آخرین روز از داد‌و‌ستد‌های بازار، نماد غالبر کمترین قیمت در کل زمان بازار را در صف فروش به ثبت رسانده است. در ادامه داد‌ و ستد‌ها این نماد بیشترین قیمت خود را در صف خرید به ثبت رساند و در نهایت با صف خرید کار خود را به پایان برد.

افزایش حجم ناگهانی: روز گذشته همچنین نماد‌هایی معامله شدند که حجم معاملات آنها رشد چشمگیری داشت. بر این اساس حجم معاملات ۲ سهم بیش از ۵ برابر نسبت به میانگین ماهانه رشد داشته است. در میان این نماد‌ها، بمپنا با ۶ میلیون سهم بیشترین حجم را به ثبت رساند.

 

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند