میانگین متحرک با دوره‌های زمانی مختلف، به‌عنوان یکی از متداول‌ترین و پرکاربردترین اندیکاتورهای تکنیکال، پایه و اساس بسیاری از تحلیل‌های تکنیکال است. به بیان ساده می‌توان گفت این اندیکاتور میانگینی از داده‌های اصلی روزانه (معمولا قیمت آخرین معامله) است. میانگین‌های متحرک در دوره‌های زمانی متفاوت، یک ابزار تعقیب‌کننده محسوب می‌شوند، چون این اندیکاتور دنباله‌روی اطلاعات است. بنابراین باید این موضوع را همیشه در ذهن داشت که به هیچ عنوان نمی‌توان از میانگین‌های متحرک برای پیش‌بینی آینده بازار استفاده کرد. بیشترین کاربرد میانگین‌های متحرک استفاده از آنها به‌عنوان سطوح حمایتی و مقاومتی است.

با توجه به عرضه‌های هفته گذشته در نماد‌های بزرگ این صنعت، عبور از محدوده ۷۸۵ هزار واحد و حرکت به سمت ۶۳۵ هزار واحد دور از ذهن نیست. در این مرحله از ریزش قیمت‌ها سطح ۶۸۰ هزار واحد، به‌عنوان منطقه حمایتی بسیار مهم، می‌تواند مانع ریزش قیمت‌ها شود. مهم‌ترین سطح حمایتی در این پرده از سناریوی کاهش قیمت‌ها، محدوده میانگین متحرک ۲۰۰ روزه است که در صورت شکسته شدن به سمت پایین بسیاری از افراد ریسک‌پذیر نیز به دنبال محلی مناسب برای سرمایه‌گذاری، از این صنعت که صنعت بسیار مهمی در بورس تهران است کوچ خواهند کرد. در صورت شکسته شدن محدوده ۶۳۵ هزار واحد به سمت پایین، منطقه ۵۳۵ هزار واحد هدف پرده سوم از سناریوی کاهشی است که البته محدوده ۵۸۵ هزار واحد می‌تواند مانع ریزش بیشتر قیمت‌ها شود. مناطق حمایتی، سطوحی از قیمت هستند که در آن احتمالا تقاضا‌کنندگان سهام زیاد می‌شوند و ممکن است نقطه پایان روند نزولی یا کاهش قیمت‌ها باشند.

تا زمانی که نشانه‌هایی مثل شکسته شدن خط روند نزولی کوتاه‌مدت و میان‌مدت دیده نشود، نمی‌توان گفت حرکت نزولی شاخص صنعت فلزات اساسی به پایان رسیده است، اما حضور در نزدیکی منطقه اشباع فروش که بعد از چند روز متوالی کاهش قیمت در آن قرار می‌گیریم، احتمال اصلاح در روند نزولی در هفته آینده را زیاد می‌کند. علاوه بر این، شاخص این صنعت در محدوده بسیار حساس ۷۸۵ هزار واحد قرار دارد و ممکن است یک دستورالعمل جدید یا خبری مهم بهانه‌ای برای افزایش قیمت‌ها شود.

 در مرحله اول از سناریوی افزایشی، شاخص صنعت فلزات اساسی باید محدوده خط روند نزولی میان‌مدت را به سمت بالا بشکند، در این پرده سطح ۸۷۵ هزار واحد می‌تواند به‌عنوان مقاومت نقش بازی کند. علاوه بر این محدوده خط روند نزولی کوتاه‌مدت نیز یک سطح مقاومتی به شمار می‌آید. مسیر برای صعود شاخص در مرحله اول بسیار دشوار است چون محدوده میانگین متحرک ۱۲۰ روزه نیز به‌عنوان مقاومت در این مسیر قرار دارد. عبور کامل از پرده اول افزایش قیمت‌ها فعلا دور از انتظار است ولی در صورت شکسته شدن خط روند نزولی میان‌مدت به سمت بالا دوباره امیدها به این صنعت باز می‌گردد، در فاز دوم سناریوی افزایش قیمت‌ها، افراد ریسک‌پذیر و حتی بعضی از افراد با ریسک متعادل نیز وارد بازار خواهند شد. هدف این مرحله محدوده ۹۴۵ هزار واحد است. در فاز سوم شاخص برای فتح سطح یک میلیون و ۸۰ هزار واحد خود را آماده می‌کند که البته منطقه یک میلیون واحد در آن به‌عنوان مقاومت نقش بازی می‌کند. در فاز بعدی افزایش قیمت‌ها هدف رسیدن به سقف تاریخی یعنی محدوده یک میلیون و ۴۲۰ هزار واحد است که در کوتاه‌مدت دستیابی به آن بسیار سخت و دشوار است.

 

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند