صف‌های خرید و فروش: در نمودار روبه‌رو به بررسی نماد‌های حاضر در بورس و فرابورس پرداخته شده است و تعداد نمادهایی که در پایان روز معاملاتی در صنایع مختلف در صف خرید یا فروش قرار داشته‌اند به تفکیک صنعت مشخص شده‌اند. با استفاده از این داده‌ها می‌توان اقبال بازار به صنایع مختلف را مورد ارزیابی قرار داد. در آخرین روز از داد و ستد‌های بازار گروه سرمایه‌گذاری‌ها با ۲۳ نماد و ۵۲درصد از تعداد سهام موجود در صنعت در صف فروش بیشترین تعداد سهام در صف فروش را داشتند. در بازار روز یکشنبه فضای کلی حاکم بر بازار موجب شد از میان ۵۸۴ نماد در چهل صنعت مختلف، ۱۹۶ نماد با صف فروش بسته شوند و تنها ۱۳۲ نماد در صف خرید باقی بمانند. گروه مواد و محصولات دارویی با ۲۳ نماد با ۵۲درصد  از تعداد سهام موجود در صنعت بیشترین صف‌های خرید را به خود اختصاص دادند.

 سهام پرنوسان: نمادهای با نوسان کامل در روز معاملاتی مورد بررسی قرار گرفته است. نوسان در طول روز معاملاتی را می‌توان به دو نوع مثبت(+) و منفی (-) تقسیم‌بندی کرد. منظور از نوسان (+) این است که نمادهای قرار گرفته در این گروه از کمترین قیمت مجاز تا بیشترین قیمت مجاز نوسان داشته‌اند. به نوعی می‌توان گفت تقاضا در آنها نسبت به عرضه پیشی گرفته است. و در گروه نوسان منفی (-) برخلاف گروه قبل عرضه در آنها بیشتر از تقاضا بوده است. به‌عنوان مثال در آخرین روز از داد و ستد‌های بازار، نماد شلعاب کمترین قیمت در کل زمان بازار را در صف فروش به ثبت رسانده است. در ادامه داد‌ و ستد‌ها این نماد بیشترین قیمت خود را در صف خرید به ثبت رسانده است و در نهایت شلعاب با صف خرید کار خود را به پایان رسانده است.

افزایش حجم ناگهانی: روز یکشنبه نماد‌هایی معامله شده‌اند که حجم معاملات آنها رشدی چشمگیر داشته است. بر این اساس حجم معاملات ۵ سهم بیش از ۵ برابر نسبت به میانگین ماهانه رشد داشته است. همچنین در میان این نماد‌ها، سفارس با ۰۲۱/ ۷۳ میلیون سهم بیشترین حجم را به ثبت رسانده است.

 

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند