صف‌های خرید و فروش: در جداول به بررسی نماد‌های حاضر در بورس و فرابورس پرداخته شده است و تعداد نمادهایی که در پایان روز معاملاتی در صنایع مختلف در صف خرید یا فروش قرار داشته‌اند به تفکیک صنعت مشخص شده است. با استفاده از این داده‌ها می‌توان اقبال بازار به صنایع مختلف را مورد ارزیابی قرار داد. در آخرین روز از داد و‌ستد‌های بازار گروه‌های محصولات شیمیایی و خودرو و ساخت قطعات بیشترین تعداد سهام در صف فروش را داشتند. در بازار روز شنبه فضای کلی حاکم بر بازار موجب شد از میان۵۸۹ نماد در ۴۲ صنعت مختلف، ۲۲۰ نماد در صف خرید بسته شوند و تنها ۱۵۶ نماد در صف فروش باقی بمانند. گروه محصولات شیمیایی با ۲۷ نماد و ۴۹درصد از تعداد سهام موجود در صنعت بیشترین صف‌های خرید را به خود اختصاص دادند.

سهام پر نوسان: در جدول نمادهای با نوسان کامل در روز معاملاتی مورد بررسی قرار گرفته است. نوسان در طول روز معاملاتی را می‌توان به دو نوع مثبت(+) و منفی (-) تقسیم‌بندی کرد. منظور از نوسان (+) این است که نمادهای قرار گرفته در این گروه از کمترین قیمت مجاز تا بیشترین قیمت مجاز نوسان داشته‌اند. به نوعی می‌توان گفت تقاضا در آنها نسبت به عرضه پیشی گرفته است. و در گروه نوسان (-) برخلاف گروه قبل عرضه در آنها بیشتر از تقاضا بوده است. به‌عنوان مثال در آخرین روز از داد و ستد‌های بازار، نماد حفارس کمترین قیمت در کل زمان بازار را در صف فروش به ثبت رسانده است. در ادامه داد‌ و‌ستد‌ها این نماد بیشترین قیمت خود را در صف خرید به ثبت رسانده است و در نهایت حفارس با صف خرید کار خود را به پایان رسانده است.

افزایش حجم ناگهانی: روز چهارشنبه نماد‌هایی معامله شده‌اند که حجم معاملات آنها رشد چشمگیری داشتند. بر این اساس حجم معاملات ۲ سهم بیش از ۵ برابر نسبت به میانگین ماهانه رشد داشته است. همچنین در میان این نماد‌ها، چخزر با ۲۸۷/ ۲۵ میلیون سهم بیشترین حجم را به ثبت رسانده است.

 

 

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند