مناطق حمایتی، سطوحی از قیمت هستند که در آن احتمالا تقاضا‌کنندگان سهام زیاد می‌شوند و ممکن است نقطه پایان روند نزولی و کاهش قیمت‌ها باشند. از طرفی سطوحی که به‌عنوان هدف قیمتی، در روند نزولی معرفی می‌شوند، مناطقی هستند که در آن معامله‌گران بلند‌مدت بازار در سهم حضور دارند و اکثر سفته‌بازان در این نقطه از سهم خارج شده‌اند، بنابراین در این محدوده‌ها علاوه بر احتمال تقاضای زیاد، ممکن است عرضه‌کننده سهام نیز از فروش اجتناب کرده و به نوعی در منطقه اشباع فروش که بعد از چند روز تقریبا متوالی کاهش قیمت در آن قرار می‌گیریم، حضور داریم. همین موضوع ممکن است نقطه پایان کاهش قیمت‌ها باشد. البته تمامی این محدوده‌ها در صورت شکسته شدن به سمت پایین با حجم زیاد می‌توانند به سطوح مقاومتی تبدیل شوند.

بیشتر نشانه‌ها در نمودار حکایت از ریزش قیمت‌ها دارد ولی حضور در منطقه اشباع فروش که بعد از چند روز متوالی کاهش قیمت در آن قرار می‌گیریم و همچنین نزدیک شدن به حمایت بسیار قدرتمند ۲۹۵هزار واحد، می‌توان انتظار پایان ریزش قیمت‌ها را داشت ولی تا زمانی که نشانه‌های دیگر مثل شکسته شدن خط روند نزولی میان‌مدت دیده نشود، نمی‌توان گفت حرکت صعودی شاخص این صنعت شروع شده است. در مرحله اول از سناریوی افزایشی شاخص باید محدوده خط روند نزولی کوتاه‌مدت را به سمت بالا بشکند. در فاز دوم افزایش قیمت‌ها، شاخص کانه‌های فلزی به دنبال شکستن خط روند نزولی میان‌مدت به سمت بالا است که محدوده ۳۳۹ هزار واحد به‌عنوان مقاومت، ممکن است مانع تکمیل این فاز شود. در مرحله سوم افزایش قیمت که احتمال اتفاق افتادن آن فعلا در کوتاه‌مدت کم است، شاخص این صنعت به دنبال محدوده ۳۹۳ هزار واحد است. در این مسیر مقاومت ۳۶۰ هزار و ۵۰۰ واحد قرار دارد. در پرده چهارم از افزایش قیمت‌ها که فعلا بهتر است در مورد آن اظهار نظر نکنیم، شاخص برای فتح قله تاریخی یعنی محدوده ۴۶۲ هزار واحد خود را آماده می‌کند.

مناطق مقاومتی، سطوحی از قیمت هستند که در آن احتمالا عرضه‌کنندگان سهام زیاد می‌شوند و ممکن است نقطه پایان روند صعودی و افزایش قیمت‌ها باشند. از طرفی سطوحی که به‌عنوان هدف قیمتی، در روند صعودی معرفی می‌شوند، مناطقی هستند که در آن معامله‌گران به جمع‌آوری سود ناشی از افزایش قیمت‌ها می‌پردازند، بنابراین در این محدوده‌ها علاوه بر عرضه‌کنندگان زیاد، ممکن است تقاضا‌کننده سهام نیز از خرید اجتناب کرده و به نوعی در منطقه اشباع خرید که بعد از چند روز تقریبا متوالی افزایش قیمت در آن قرار می‌گیریم، حضور داریم. همین موضوع ممکن است نقطه پایان افزایش قیمت‌ها باشد. البته تمامی محدوده‌های مقاومتی و اهداف قیمتی، در صورت شکسته شدن به سمت بالا با حجم زیاد می‌توانند به سطوح حمایتی تبدیل شوند.

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند