این گزارش اطلاعات اضافی مربوط به همه جریان‌های نقدی که یک شرکت برای عملیات جاری و منابع سرمایه‌گذاری خارجی‌اش دریافت می‌کند، به‌علاوه همه جریان‌های خروجی پول که برای فعالیت‌های تجاری و سرمایه‌گذاری‌ها در طول یک بازه زمانی انجام می‌شود را نشان می‌دهد.

چون شرکت‌های سهامی ملزم به استفاده از روش حسابداری تعهد هستند، صورت سود و زیانی که هر سه ماه یک‌بار منتشر می‌کنند ممکن است الزاما گردش وجوه نقد و میزان نقدینگی آنها را نشان ندهد.

به‌طور مثال، اگر شرکتی یک قرارداد فروش بزرگ به ثبت برساند، عواید آتی این قرارداد بلافاصله به‌عنوان درآمد و درنتیجه سود شناخته خواهد شد، اما ممکن است شرکت تا اجرای کامل تعهد خود مبنی بر تحویل کالا هیچ پولی دریافت نکند.

درحالی‌که امکان دارد ازنظر دولت و اصول حسابداری در حال کسب درآمد و بنابراین ملزم به پرداخت مالیات بر درآمد آن باشد؛ بنابراین در این صورت شرکت در پایان سه ماهه نقدینگی کمتری نسبت به آغاز سه ماهه خواهد داشت.

توجه کنید که حتی شرکت‌های سودآور می‌توانند در مدیریت خوب جریان پول نقدی‌شان با شکست مواجه شوند، به همین دلیل بررسی دقیق صورت جریان وجوه نقد بسیار مهم است.

این صورتحساب به سرمایه‌گذاران کمک می‌کند تا ببینند که آیا شرکت پول نقد کافی برای پرداخت بدهی‌ها و مخارج جاری خود دارد یا خیر.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند