اگر همچنان فشار عرضه در کلیت بازار و در این صنعت ادامه پیدا کند در پرده اول از سناریوی کاهشی شاخص صنعت سایر واسطه گری‌های مالی می‌تواند تا محدوده ۱۵ هزار و ۷۰۰ واحد کاهش یابد. شاخص باید در این مسیر علاوه بر محدوده خط روند صعودی کوتاه‌مدت، سطح حمایتی ۱۶ هزار و ۷۵۰ واحد را به سمت پایین بشکند. احتمال ریزش این شاخص در قالب پرده دوم از سناریوی کاهشی و با هدف ۱۳ هزار و ۳۰۰ واحد نیز کم نیست. در فاز دوم کاهش قیمت‌ها، منطقه ۱۴ هزار و ۶۰۰ واحد به‌عنوان سطح حمایتی قدرتمند نقش ایفا می‌کند و مانع نزول بیشتر قیمت‌ها شود. احتمال ریزش بیش از این برای شاخص این صنعت کم است اما در صورت فشار عرضه و همچنین کم شدن تقاضا در محدوده کف قبلی، پرده سوم از ریزش قیمت‌ها آغاز می‌شود. هدف این مرحله محدوده ۱۰ هزار واحد است. در این پرده دو محدوده ۱۱ هزار و ۴۷۰ واحد و ۱۰ هزار و ۶۰۰ واحد می‌توانند نقش سطوح حمایتی را بازی کنند. احتمالا در این محدوده‌ها از فشار عرضه کم و کفه ترازو به سمت تقاضا سنگینی کند.

مناطق حمایتی، سطوحی از قیمت هستند که در آن احتمال دارد تقاضا‌کنندگان سهام زیاد ‌شوند و می‌تواند نقطه پایان روند نزولی و کاهش قیمت‌ها باشند. از طرفی سطوحی که به‌عنوان هدف قیمتی، در روند نزولی معرفی می‌شوند، مناطقی هستند که در آن معامله‌گران بلند‌مدت بازار در سهم حضور دارند و اکثر سفته بازان در این نقطه از سهم خارج شده‌اند، بنابراین در این محدوده‌ها علاوه بر احتمال تقاضای زیاد، ممکن است عرضه‌کننده سهام نیز از فروش اجتناب کند. به نوعی در این سطوح در منطقه اشباع فروش که بعد از چند روز تقریبا متوالی کاهش قیمت در آن قرار می‌گیریم، حضور داریم. همین موضوع ممکن است نقطه پایان کاهش قیمت‌ها باشد. البته تمامی این محدوده‌ها در صورت شکسته شدن به سمت پایین با حجم زیاد می‌توانند به سطوح مقاومتی تبدیل شوند.

در صورتی که شاخص واسطه‌گری‌های مالی بتواند محدوده ۱۹ هزار واحد را به سمت بالا قطع کند، امیدها نسبت به افزایش قیمت‌ها بیشتر خواهد شد و این شاخص می‌تواند در چهار پرده مسیر افزایشی خود را ادامه دهد که احتمال اتفاق افتادن پرده اول و دوم بیشتر است. در پرده اول از سناریوی افزایشی شاخص این صنعت به دنبال هدف ۲۲ هزار و ۷۵۰ واحد است. در این مسیر سطح ۲۱ هزار واحد نقش مقاومتی ایفا خواهد کرد در صورتی که فشار تقاضا در محدوده هدف مرحله اول افزایش یابد، پرده دوم از سناریوی افزایشی آغاز می‌شود. مرحله دوم از سناریوی افزایش شاخص با عبور از محدوده مقاومتی ۲۴ هزار و ۷۰۰ دلار به دنبال فتح قله تاریخی و محدوده ۲۷ هزار و ۶۰۰ واحد است. احتمال اتفاق افتادن دو مرحله دیگر از سناریوی افزایشی از احتمال پایینی برخوردار هستند و در حال حاضر نمی‌توان به‌طور دقیق در مورد آنها اظهارنظر کرد.

مناطق مقاومتی، سطوحی از قیمت هستند که در آن احتمال دارد، عرضه‌کنندگان سهام زیاد می‌شوند و ممکن است نقطه پایان روند صعودی و افزایش قیمت‌ها باشند. از طرفی سطوحی که به‌عنوان هدف قیمتی، در روند صعودی معرفی می‌شوند، مناطقی هستند که در آن معامله‌گران به جمع‌آوری سود ناشی از افزایش قیمت‌ها می‌پردازند، بنابراین در این محدوده‌ها علاوه بر عرضه‌کنندگان زیاد، ممکن است تقاضا‌کننده سهام نیز از خرید اجتناب کرده و به نوعی در منطقه اشباع خرید که بعد از چند روز تقریبا متوالی افزایش قیمت در آن قرار می‌گیریم، حضور داریم. همین موضوع ممکن است نقطه پایان افزایش قیمت‌ها باشد. البته تمامی محدوده‌های مقاومتی و اهداف قیمتی، در صورت شکسته شدن به سمت بالا با حجم زیاد می‌توانند به سطوح حمایتی تبدیل شوند.

 

این مطلب برایم مفید است
13 نفر این پست را پسندیده اند