سطح ۳۱ هزار و ۵۰۰ واحد، به‌عنوان محدوده حمایتی قدرتمند، می‌تواند از رسیدن شاخص به هدف قیمتی مرحله اول جلوگیری کند. تا محدوده ۲۸ هزار واحد سرمایه‌گذاران هنوز امیدوار به صعود خواهند بود، اگرچه بسیاری از خریداران بعد از عبور شاخص از محدوده ۳۱ هزار و ۵۰۰ واحد به دسته عرضه‌کنندگان پیوسته و با شناسایی ضرر از این صنعت خارج می‌شوند. در صورت واکنش شاخص صنعت حمل و نقل به محدوده ۳۱ هزار و ۵۰۰ واحد، می‌توان امیدوار بود شاخص در مسیر پرده اول از سناریوی افزایشی، با هدف ۴۵ هزار و ۵۰۰ واحد حرکت کند. در مسیر افزایش این شاخص، محدوده خط روند نزولی کوتاه‌مدت می‌تواند نقش مقاومتی مهمی ایفا کند. در مرحله دوم از سناریوی افزایشی، شاخص با عبور از محدوده ۵۱ هزار واحد به دنبال رسیدن به هدف قیمتی ۶۲ هزار واحد است. برای عبور از این محدوده احتمالا شاخص صنعت حمل و نقل با مشکلاتی روبه‌رو شود. فعلا احتمال رخ دادن مرحله سوم از سناریوی افزایشی مبهم است. بر این اساس با توجه به تقاضای به وجود آمده در بازار، انتظار داریم شاخص محدوده سقف قبلی خود یعنی ۱۱۷ هزار واحد را فتح کند. سه منطقه مقاومتی ۷۴ هزار واحد، ۸۳ هزار واحد و ۱۰۲ هزار واحد می‌توانند مانع رسیدن شاخص حمل و نقل به سقف قبلی شوند. پرده چهارم از سناریوی افزایشی به فتح قله‌های جدید می‌پردازد که در حال حاضر نمی‌توان در مورد آن اظهار نظر کرد.

مناطق مقاومتی، سطوحی از قیمت هستند که در آن احتمالا عرضه‌کنندگان سهام زیاد می‌شوند و ممکن است نقطه پایان روند صعودی و افزایش قیمت‌ها باشند. از طرفی سطوحی که به‌عنوان هدف قیمتی، در روند صعودی معرفی می‌شوند، مناطقی هستند که در آن معامله‌گران به جمع‌آوری سود ناشی از افزایش قیمت‌ها می‌پردازند، بنابراین در این محدوده‌ها علاوه بر عرضه‌کنندگان زیاد، ممکن است تقاضا‌کننده سهام نیز از خرید اجتناب کرده و به نوعی در منطقه اشباع خرید که بعد از چند روز تقریبا متوالی افزایش قیمت در آن قرار می‌گیریم، حضور داشته باشیم. همین موضوع ممکن است نقطه پایان افزایش قیمت‌ها باشد. البته تمامی محدوده‌های مقاومتی و اهداف قیمتی، در صورت شکسته شدن به سمت بالا با حجم زیاد می‌توانند به سطوح حمایتی تبدیل شوند.

روند نزولی کوتاه‌مدت این شاخص تقریبا قدرتمند به نظر می‌رسد و می‌تواند در برابر حرکت افزایشی شاخص ایستادگی کند. ممکن است کاهش قیمت‌ها علاوه بر پرده اول که در ابتدای تحلیل به آن اشاره شد، در قالب دو پرده دیگر ادامه داشته باشد. این اتفاق می‌تواند با خبری غیر منتظره قوت بگیرد. شاخص صنعت حمل و نقل بعد از رسیدن به محدوده ۲۸ هزار واحد و تکمیل مرحله اول از سناریوی کاهشی، در صورت فشار عرضه‌ها می‌تواند تا محدوده‌ ۱۷۲ هزار و ۵۰۰ واحد ریزش داشته باشد. احتمال گذر از مرحله دوم و کاهش بیشتر قیمت‌ها در صنعت حمل و نقل بسیار کم است. اما در صورت وجود عرضه‌های هیجانی در بازار، در پرده سوم این شاخص می‌تواند سطوح کمتر از ۱۷ هزار و ۲۵۰ واحد را ببیند.

مناطق حمایتی، سطوحی از قیمت هستند که در آن احتمالا تقاضا‌کنندگان سهام زیاد می‌شوند و ممکن است نقطه پایان روند نزولی و کاهش قیمت‌ها باشند. از طرفی سطوحی که به‌عنوان هدف قیمتی، در روند نزولی معرفی می‌شوند، مناطقی هستند که در آن معامله‌گران بلند‌مدت بازار در سهم حضور دارند و اکثر سفته‌بازان در این نقطه از سهم خارج شده‌اند، بنابراین در این محدوده‌ها علاوه بر احتمال تقاضای زیاد، ممکن است عرضه‌کننده سهام نیز از فروش اجتناب کرده و به نوعی در منطقه اشباع فروش که بعد از چند روز تقریبا متوالی کاهش قیمت در آن قرار می‌گیریم، حضور داشته باشیم. همین موضوع ممکن است نقطه پایان کاهش قیمت‌ها باشد. البته تمامی این محدوده‌ها در صورت شکسته شدن به سمت پایین با حجم زیاد می‌توانند به سطوح مقاومتی تبدیل شوند.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند