در پرده اول شاخص به دنبال فتح قله قبلی و محدوده ۴۶۲ هزار واحد است، در این مسیر علاوه بر سطوح ۳۹۳ هزار واحد و ۴۴۰ هزار واحد، محدوده پرقدرت خط روند نزولی می‌توانند مانع افزایش بیشتر قیمت‌ها شوند. در صورتی‌که شاخص صنعت کانی‌های فلزی محدوده سقف قبلی خود را با قدرت به سمت بالا قطع کند وارد پرده دوم از سناریوی افزایشی می‌شویم. هدف این مرحله محدوده ۶۸۰ هزار واحد است. مناطق ۵۳۵ هزار واحد و ۶۰۰هزار واحد به‌عنوان سطوح مقاومتی این مسیر معرفی می‌شوند. توجه داشته باشید به دلیل اینکه شاخص کانه‌های فلزی در تاریخ خود هیچ‌گاه در این اعداد حضور نداشته، این محدوده‌ها از اعتبار چندانی برخوردار نیستند اما شیوه‌های آماری و تکنیکی برای محاسبه محدوده‌های مهم در این مواقع وجود دارد. در این پرده خط روند صعودی بلند‌مدت صعودی شکسته شده ممکن است وارد عمل شده و به‌عنوان سطح مقاومتی برای حرکت صعودی مشکلاتی به‌وجود آورد. پرده سوم از سناریوی افزایشی به محدوده‌های بیشتر از ۶۸۰ هزار واحد می‌پردازد که بهتر است در مورد آن در جای خودش صحبت کنیم.

مناطق مقاومتی، سطوحی از قیمت هستند که در آن احتمالا عرضه‌کنندگان سهام زیاد می‌شوند و ممکن است نقطه پایان روند صعودی و افزایش قیمت‌ها باشند. از طرفی سطوحی که به‌عنوان هدف قیمتی، در روند صعودی معرفی می‌شوند، مناطقی هستند که در آن معامله‌گران به جمع‌آوری سود ناشی از افزایش قیمت‌ها می‌پردازند، بنابراین در این محدوده‌ها علاوه بر عرضه‌کنندگان زیاد، ممکن است تقاضا‌کننده سهام نیز از خرید اجتناب کرده و به نوعی در منطقه اشباع خرید که بعد از چند روز تقریبا متوالی افزایش قیمت در آن قرار می‌گیریم، حضور داشته‌باشیم. همین موضوع ممکن است نقطه پایان افزایش قیمت‌ها باشد. البته تمامی محدوده‌های مقاومتی و اهداف قیمتی، در صورت شکسته شدن به سمت بالا با حجم زیاد می‌توانند به سطوح حمایتی تبدیل شوند.

شاخص صنعت کانی‌های فلزی در منطقه مهم ۳۴۰ هزار واحد تا ۳۶۵ هزار واحد قرار دارد و ممکن است با هر خبر یا شایعه‌ای که در مورد این صنعت یا کلیت بازار منتشر شود، واکنش منفی از خود نشان داده و در پرده اول از سناریوی کاهشی تا محدوده ۲۹۵ هزار واحد کاهش یابد که محدوده خط روند صعودی کوتاه‌مدت به‌عنوان سطح حمایتی نسبتا قوی می‌تواند از ادامه کاهش قیمت‌ها جلوگیری کند. تا سطوح هدف قیمتی این مرحله، هنوز امید به افزایش قیمت‌ها و برگشت به مسیر پرده اول از سناریوی افزایشی وجود دارد. در صورتی‌که بازار با هیجان فروش مواجه شود و شاخص صنعت کانی‌های فلزی از محدوده ۲۹۵ هزار واحد به سمت پایین عبور کند، پرده دوم از سناریوی کاهشی با هدف ۲۲۸ هزار و ۵۰۰ واحد آغاز می‌شود. در این مسیر محدوده ۲۷۰ هزار و ۵۰۰ واحد به‌عنوان سطح حمایتی معتبر، می‌تواند مانع کاهش بیشتر قیمت‌ها شود. محدوده‌های کمتر از ۲۲۸ هزار و ۵۰۰ واحد در پرده سوم به سناریوی کاهشی اختصاص دارد که در حال‌حاضر نمی‌توان به‌درستی در مورد آن صحبت کرد. در حال‌حاضر احتمال اینکه این سناریو اتفاق بیفتد بسیار کم است.

مناطق حمایتی، سطوحی از قیمت هستند که در آن احتمالا تقاضا‌کنندگان سهام زیاد می‌شوند و ممکن است نقطه پایان روند نزولی و کاهش قیمت‌ها باشند. از طرفی سطوحی که به‌عنوان هدف قیمتی، در روند نزولی معرفی می‌شوند، مناطقی هستند که در آن معامله‌گران بلند‌مدت بازار در سهم حضور دارند و اکثر سفته‌بازان در این نقطه از سهم خارج شده‌اند، بنابراین در این محدوده‌ها علاوه بر احتمال تقاضای زیاد، ممکن است عرضه‌کننده سهام نیز از فروش اجتناب‌کرده و به نوعی در منطقه اشباع فروش که بعد از چند روز تقریبا متوالی کاهش قیمت در آن قرار می‌گیریم، حضور داریم. همین موضوع ممکن است نقطه پایان کاهش قیمت‌ها باشد. البته تمامی این محدوده‌ها در صورت شکسته‌شدن به سمت پایین با حجم زیاد می‌توانند به سطوح مقاومتی تبدیل شوند.

 

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند