با این حال در بررسی عملکرد صنعت فولادی کشور در بازار سرمایه، نماد‌های دیگری نیز وجود دارند که کمتر مورد توجه سرمایه‌گذاران و فعالان عادی بازار قرار می‌گیرند. یکی از این نمادها متعلق به شرکت فولاد کاوه جنوب کیش است که در تابلوی بازار دوم بورس تهران با نماد «کاوه» داد و ستد می‌شود.

این شرکت ۱۵ میلیارد سهمی که میانگین معاملات ماهانه آن در حدود ۶۳/ ۳۶ میلیون سهم است، در حالی معاملات روز چهارشنبه هفته گذشته را با قیمت ۲۲۳۱ تومان به پایان برد که از ابتدای سال تاکنون نوسان قیمت آن به حدود ۲۷۱ درصد می‌رسد. بر این اساس اوج قیمت این نماد در سال جاری ۲۳۷۰ تومان بوده که نسبت به آخرین قیمت آن کاهشی حدودا ۱۴۰ تومانی را نشان می‌دهد. بررسی تغییرات قیمت سهام این شرکت به خوبی موید آن است که به‌رغم اخبار موجود در فولاد کاوه جنوب کیش مبنی بر افتتاح فاز دوم فعالیت شرکت با محوریت ریخته‌گری و تولید شمش فولاد که ظرفیتی برابر با ۲/ ۱میلیون تن در سال را به ظرفیت فعلی ۲/ ۱ میلیون تنی اضافه می‌کند، این شرکت در معاملات خود تحت تاثیر فضای هیجانی بازارسهام بوده و از ابتدای سال تاکنون بازده معناداری را نسبت به آنچه از سایر نمادهای فعال در گروه فلزات اساسی شاهد بوده‌ایم، تجربه نکرده است.همچنین قیمت ۴۳۱ تومانی کاوه در پانزدهم مردادماه سال ۹۸ حکایت از آن دارد که این نماد در طول یک سال گذشته افزایش ۴۱۷ درصدی قیمت را شاهد بوده است. اگر بخواهیم عملکرد این شرکت را از ابتدای سال تا کنون با دیگر هم‌گروهی‌های سنگین وزن آن یعنی فولاد مبارکه اصفهان بسنجیم به خوبی درخواهیم یافت که به‌رغم همسویی قیمت در نماد کاوه با کلیت بازار و تاثیرپذیری آن از جو هیجانی فعلی، این نماد نسبت به آنچه در فولاد مبارکه به ثبت رسیده بازده بسیار کمتری را شاهد بوده است. بررسی نوسانات فولاد مبارکه از ابتدای سال جاری تا کنون حکایت از آن دارد که این شرکت طی مدت مورد بررسی بازدهی ۳۴۹ درصدی را برای سهامداران خود حاصل کرده است.بنا بر آنچه گفته شد به نظر می‌رسد افزایش نقدینگی از ابتدای سال جاری و کاهش توجه به متغیرهای تحلیلی از جانب اکثریت فعالان بازار سرمایه به خصوص تازه‌وارد‌ها سبب شده است تا تغییرات موجود در فولاد کاوه جنوب کیش مانند افتتاح طرح‌های توسعه‌ای آنچنان که باید مورد توجه بازار سرمایه قرار نگیرد.

در بررسی میزان سهام شناور شرکت فولاد کاوه آنچه باید مورد توجه قرار بگیرد سهم ۱۶ درصدی این سهام نسبت به ۱۵ میلیارد سهم کل شرکت است. همچنین بررسی نسبت قیمت به درآمد ۱۲ ماه اخیر شرکت حکایت از آن دارد که این نسبت برای فولاد کاوه جنوب کیش به حدود ۶/ ۳۴ واحد رسیده است که در مقایسه با نسبت قیمت به درآمد میانگین کل گروه اختلافی حدودا ۵ واحدی را نشان می‌دهد. نسبت یاد شده برای کل گروه فلزات اساسی در حدود ۴۸/ ۲۹ واحد قرار دارد. به نظر می‌رسد دلیل این تفاوت نسبت به( TTM (P/ E صنعت، رشد درآمد این شرکت برای سال‌های آتی باشد که انتظار می‌رود از محل دو برابر شدن ظرفیت تولید شرکت حاصل شود.

این مطلب برایم مفید است
21 نفر این پست را پسندیده اند