دلیل چنین امری در تعداد بالای سهام شرکت و ارزش آن نهفته است. از آنجا که نماد معاملاتی این شرکت جزو اندک نمادهای بازار سرمایه است که برای رسیدن به حداکثر قیمت به نقدینگی بالایی نیاز دارد تنها در روزهایی به سقف قیمت مجاز روزانه می‌رسد که حجم پول موجود در بازار نسبت به روزهای عادی (برای مثال آنچه در سال‌های میان دو رونق در سال‌های ۹۲ تا ۹۷ شاهد بودیم) بیشتر باشد. با این حال بیش از یک سال است که این قضیه نقض شده است.

«فارس» سنگین‌وزن به لطف سیل نقدینگی گسیل‌شده به سمت بازار سهام طی یک سال و نیم گذشته روزهای بسیاری را با صف خرید به پایان رسانده است. این در حالی است که تعداد سهام شرکت در طول این مدت یک بار از محل اندوخته،‌ افزایش سرمایه داده و تعداد سهام خود را از ۹۱ میلیارد سهم به ۱۴۳ میلیارد سهم رسانده است. نگاهی به تغییرات قیمت در نماد معاملاتی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس حکایت از آن دارد که بیشتر افزایش قیمت این سهم در سال جاری رخ داده و نماد یاد شده در طول رونق دو ساله بورس در سال‌های ۹۷ تا ۹۸ در عمل توفیق چندانی در کسب بازده در مقایسه با سایر نمادهای بازار نداشته است. بر اساس آنچه «دنیای‌اقتصاد» در بررسی‌های خود به آن رسیده است، پس از افزایش سرمایه ۸/۵۶ درصدی «فارس» بازده شرکت در یک سال گذشته به ۶۹۲ درصد رسیده که بخش بزرگی از آن در چهار ماه نخست سال جاری محقق شده و نیمه دوم سال ۹۸ بازده شرکت از حدود ۱۲۰ درصد فراتر نرفته است. همین امر به خوبی نشان می‌دهد فارس سنگین‌وزن از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از آنکه بر اساس تحلیل و بررسی خریداران افزایش قیمت داشته باشد به لطف ازدیاد نقدینگی رشد کرده است.

البته این نقدینگی سبب نشده تا شرکت در طول مدت یاد شده شاهد اصلاح قیمتی نباشد. این نماد در هفته نخست مرداد ماه با کاهش قیمت مواجه شد به‌طوری‌که بهای هر سهم «فارس» در طول این مدت از ۳۴۳۹ تومان تا ۲۶۷۴ تومان افت کرد. با این حال صف خریدی که نماد مورد بحث در ساعات پایانی معاملات روز گذشته داشت حکایت از آن دارد که با مطرح شدن احتمال افزایش مجدد سرمایه در این نماد اقبال عمومی به سمت این نماد افزایش یابد.  رویداد یاد شده روز گذشته سبب شد تا قیمت هر سهم «فارس» بار دیگر ضمن افزایش تا سقف قیمت مجاز روزانه به بالای سه هزار تومان بازگردد. داستان از این قرار بود که احتمال افزایش سرمایه مجدد در این نماد بار دیگر در میان فعالان بازار مطرح شده است.

امکان افزایش قیمت فارس از این طریق در ماه‌های پیش رو در حالی مطرح می‌شود که غول سنگین‌وزن صنعت پتروشیمی در طول‌‌ ماه‌های گذشته چندان در افزایش شناوری سهام خود جدی نبوده و این روزها در حالی معامله می‌شود که شناوری آنها در حدود ۹ درصد است. این رقم اگرچه نسبت به ابتدای سال،‌ ۵۰ درصد افزایش یافته است، اما نسبت حجم ۲۵ درصدی مقرر‌شده در قوانین سازمان بورس، ۱۶ درصد اختلاف را نشان می‌دهد. به نظر می‌رسد تا زمانی که این اختلاف وجود داشته باشد کمبود عرضه در نماد فارس امری غیرمعمول نخواهد بود.

بررسی ارزش بازار شرکت هلدینگ خیلج‌فارس نشان می‌دهد که این شرکت ۴۳۹ هزار و ۶۸۴ میلیارد تومانی ارزش دفتری اندکی دارد به‌طوری‌که ضریب قیمت به ارزش دفتری آن در پایان معاملات روز گذشته در حدود ۶۹/۱۶ واحد بوده است. این در حالی است که متوسط این نسبت در بازار سرمایه ۷۴/۱۳ واحد است.

نکته قابل توجه در «فارس» اما نسبت بالای قیمت هر سهم آن به خالص ارزش دارایی است که در حدود ۸۱/۱ واحد است. این نسبت نشان می‌دهد قیمت هر سهم فارس نسبت به دارایی‌هایش ۸۱ درصد بیشتر است، این در حالی است که در تحلیل شرکت‌های سرمایه‌گذاری نسبت قیمت به خالص ارزش دارایی زیر یک مورد توجه قرار می‌گیرند.

 

این مطلب برایم مفید است
11 نفر این پست را پسندیده اند