در نمودار‌های کناری نماد‌هایی از بورس تهران و فرابورس ایران به نمایش درآمده‌اند که بیشترین نسبت قدرت خریدار به فروشنده را به‌دست آورده‌اند. این روند گویای هجوم تقاضای پول‌های کلان به این نماد‌‌هاست. به‌عنوان مثال روز دوشنبه هر کد حقیقی در سهم قصفها به‌طور متوسط حدود ۲۵۰ میلیون تومان خریداری کرده است در صورتی که هر کد حقیقی تنها حدود ۵ میلیون تومان فروش داشته است.

به‌عنوان مثال میانگین حجم معاملات ماهانه در نماد ثتران حدود ۱۶ میلیون و میانگین سهم بوده است در حالی که روز دوشنبه حجم معاملات آن با افزایش چشمگیری به ۱۰۴ میلیون سهم رسید. این افزایش حجم در حالی صورت گرفت که قیمت سهم پس از ۴ روز معاملاتی در صف فروش به صف خرید رسید. روز دوشنبه ارزش خرید هر کد حقیقی در این نماد ۵/ ۴۱ میلیون تومان و میانگین ۱۰ روزه سرانه خرید هر کد حقیقی ۱۱۸ میلیون تومان بود.

حجم‌های مشکوک

 لفظ حجم مشکوک زمانی به‌کار گرفته می‌شود که در یک نماد شاهد افزایش غیرعادی معاملات باشیم. اگر به‌عنوان مثال در بررسی روند ماهانه، یک سهم در یک روز یک میلیون حجم بخورد و ناگهان حجم مبادلات آن در یک روز به ۱۰ میلیون سهم برسد می‌توان آن معامله را مشکوک خواند. اینها نشانه‌ای از ورود یا خروج سرمایه‌ای سنگین به یا از یک سهم است. حجم مشکوک الزاما به معنی افزایش قیمت سهم نیست و برخی مواقع باعث افت قیمت سهم می‌شود، به‌ویژه آنکه آن سهم روی یک مقاومت مهم باشد. در مقابل افزایش حجم روی حمایت‌ها نشانه بسیاری خوبی برای یک سهم است. در نتیجه حجم مشکوک سیگنال خرید یا فروش نیست، بلکه صرفا تحلیلگر را به بررسی بیشتر ترغیب می‌کند.

 

این مطلب برایم مفید است
36 نفر این پست را پسندیده اند