به‌جز ۴ نماد نخست که از عرضه آنها در بازار زمان زیادی نمی‌گذرد و به نوعی عرضه‌ اولیه محسوب می‌شوند و طبیعی است که تقاضای خریدار به فروشنده بیشتر باشد، در بقیه سهام خریداران با پول‌های درشت‌تری نسبت به فروشندگان وارد شده‌اند. به‌عنوان مثال روز سه‌شنبه هر کد حقیقی در سهم رمپنا به‌طور متوسط حدود ۲۵۳ میلیون تومان خریداری کرده است، در صورتی که هر کد حقیقی تنها حدود ۵/ ۸ میلیون تومان فروش داشته است. ضمن اینکه با توجه به فروش حدود ۷۲درصدی از حجم معاملات آن روز توسط حقوقی‌ها می‌توان گفت بیش از ۵/ ۱۰ میلیارد تومان پول حقیقی وارد این سهم شده است. در حالی که ارزش کل معاملات آن ۸/ ۱۸ میلیارد تومان بوده است.

حجم‌های مشکوک

لفظ حجم مشکوک زمانی به‌کار گرفته می‌شود که در یک نماد شاهد افزایش غیرعادی معاملات باشیم. اگر به‌عنوان مثال در بررسی روند ماهانه، یک سهم در یک روز یک میلیون حجم بخورد و ناگهان حجم مبادلات آن در یک روز به ۱۰ میلیون سهم برسد می‌توان آن معامله را مشکوک خواند. اینها نشانه‌ای از ورود یا خروج سرمایه‌ای سنگین به یا از یک سهم است. حجم مشکوک الزاما به معنی افزایش قیمت سهم نیست و برخی مواقع باعث افت سهم می‌شود، به‌ویژه آنکه آن سهم روی یک مقاومت مهم باشد. در مقابل افزایش حجم روی حمایت‌ها نشانه بسیار خوبی برای یک سهم است. در نتیجه حجم مشکوک سیگنال خرید یا فروش نیست بلکه صرفا تحلیلگر را به بررسی بیشتر ترغیب می‌کند.

باید توجه داشت که به‌طور عمده تغییر حجم معاملات در حمایت‌ها،‌ مقاومت‌ها یا انتشار خبر‌ها تغییر می‌کند. در آن زمان یک تحلیلگر باید تحلیل کند حجم معامله‌ای که صورت گرفته خوب است یا بد. همچنین باید دید آیا خبری وجود دارد که تاکنون منتشر نشده یا اینکه سهم تحت‌تاثیر یک جریان‌سازی قرار گرفته است. در برخی موارد نیز افرادی با هدف دیده نشدن حباب قیمتی در سهم موردنظرشان، حجم‌های مشکوکی را در سهم ایجاد می‌کنند.

افزایش حجم معاملات در روز، نسبت به میانگین ماهانه و هفتگی

شاخص دیگری که می‌تواند معاملات مشکوک را شناسایی کند؛‌مقایسه افزایش حجم معاملات روز، نسبت به میانگین ماهانه و هفتگی سهام است. نمودار زیر نشان می‌دهد در روز سه‌شنبه در این ۱۱ سهم حجم معامله حداقل پنج‌برابری نسبت به میانگین حجم معامله ماهانه و در ۳ سهم حجم معامله حداقل پنج‌برابری نسبت به میانگین حجم معامله هفتگی آن به ثبت رسیده است. افزایش حجم ناگهانی و شدید سهام گویای تحولات مهمی در سهم است که می‌تواند ریشه در تغییر بازده، تغییر خریداران و سهامداران سهم باشد. سهم وگستر جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام در روز شنبه ۷/ ۴/ ۱۳۹۹ در پایان معاملات روز سه‌شنبه متوقف شد.

همچنین با بررسی معاملات سهم کفپارس در روز سه‌شنبه می‌توان دید با افزایش حجم بیش از ۲۰‌برابری میانگین حجم ماهانه سهم از صف فروش به صف خرید رسیده است که یک تحلیلگر با بررسی حجم معاملات در صف فروش می‌توانست به‌راحتی نوسان ۱۰درصدی در یک روز سهم را شناسایی کند. اگر به معاملات این سهم نگاهی بیندازیم متوجه می‌شویم درصد قابل‌توجهی از شناوری سهم معامله شده است یا به تعبیری تغییر زیادی در سهامداران شرکت ایجاد شده است. همچنین در مثالی دیگر می‌توان به معاملات سهم غویتا اشاره کرد که با افزایش حدود ۲۰ برابری میانگین حجم ماهانه سهم از صف فروش به صف خرید رسیده است و نوسان‌گیران می‌توانستند یک نوسان ۱۰درصدی  نیز از این سهم شکار کنند. البته در سهم سصوفی شاهد آن بودیم که با افزایش حجم معاملات سهم از صف خرید به صف فروش رسید.

 

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند