گروه بین‌الملل- چین آماده می‌شود تا به یکی از مهمتر‌ین میهمانان خود خوش‌آمد بگوید. این میهمان ویژه کسی نیست جز هنری پاولسون، وزیر خزانه‌داری آمریکا و اصلی‌ترین محور فشار بر چین برای آزادسازی نرخ یوان. پاولسون به چین می‌رود تا با مقامات بانک مرکزی چین پیرامون چگونگی آزادسازی نرخ یوان در برابر دلار و دیگر ارزهای جهان گفت‌وگو کند.

هنری پاولسون برای چین یک دوست قدیمی هم به‌حساب می‌آید. این ماجرا به زمانی بازمی‌گردد که آقای وزیر، ریاست کمپانی گلدمن ساچس را برعهده داشت. در آن زمان شرکت متبوع هنری پاولسون پروژه‌های اقتصادی مشترک و متعددی را با چین انجام داده بود. اما این بار وضعیت متفاوت است و او ماموریت دارد تا در کنار دیوار چین از منافع بازرگانان کشورش دفاع کند.

روابط آمریکا و چین در بخش ارزی در زمان وزارت جان اسنو اندکی بهبود پیدا کرد، اما با روی کارآمد هنری پاولسون از ماه جولای، او ماموریت اصلی خود را در وزارت خزانه‌داری فشار بر چین برای آزادسازی نرخ یوان قرار داد.

تلاش‌های پاولسون اندکی نتیجه داد و طی دو مرحله بانک مرکزی چین ارزش یوان را در برابر دلار افزایش داد. اما هنری پاولسون که به نظر می‌رسد در این مورد بیش از جان‌اسنو سخت‌گیر است، به این راضی نشد و سرانجام توانست اروپا و دیگر کشورهای صنعتی را نیز برای فشار آوردن به چین با خود هماهنگ کند.

سرانجام روز شنبه گذشته وزرای دارایی گروه هفت تصویب کردند که فشار بیشتری را به چین وارد کنند تا این کشور نرخ یوان را هرچه سریعتر آزاد کند و انعطاف بیشتری به بازار ارز خود بدهد. به همین منظور فرصتی یک هفته‌ای را به چین دادند تا نظر خود را در این مورد اعلام کند. اما چین دیروز و پیش از پایان مهلت خود اعلام کرد که درخواست کشورهای صنعتی قابل بررسی نیست.

مقامات بانک مرکزی چین در واکنشی قابل پیش‌بینی اعلام کردند که در حال حاضر شرایط برای آزادسازی نرخ یوان مهیا نیست و باید روند آزادسازی به صورت تدریجی ادامه پیدا کند. افزایش یکباره ارزش یوان باعث خواهد شد نظام تجاری و سرمایه‌گذاری خارجی در چین دستخوش بحران شود.

هنری پاولسون در شهر هانگژوی چین با جمعی از تجار و بازرگانان چینی که با آمریکا مبادله تجاری دارند، دیدار خواهد کرد. یکی از آنها ژی جین پینگ است که سابقه همکاری و دوستی دیرینه با شرکت گلدمن ساچس دارد.