گروه بین‌الملل- انتخابات یکی از هزینه‌برترین پدیده‌ها و جلوه‌های دموکراسی است. این امر به خصوص در دموکراسی‌های پیشرفته مانند ایالات‌متحده بیشتر از سایر جوامع هزینه‌بر است.

در واقع کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری در ایالات‌متحده باید بتوانند از خود قابلیت پول جمع‌کردن نشان دهند و این خصوصیت جدای از توانایی مالی کاندیداها برای وارد شدن به کورس انتخابات است. در جوامع دموکراتیک شرط ثروت برای کاندیداها برای جلوگیری از فساد در قدرت است؛ هرچند فساد چنان دامنه وسیعی دارد که ثروت به تنهایی نمی‌تواند عامل جلوگیری از آن باشد، چه بسا در بسیاری از موارد ملاحظات حفظ ثروت خود شرایط فساد و زد و بند سیاسی و اقتصادی را بیشتر فراهم می‌آورد. به هر حال سیاست عرصه قدرت است، قدرتی آمیخته و ترکیب از سیاست و پول.

انتخابات ریاست جمهوری ایالات‌متحده در سال ۲۰۰۸ تاکنون هزینه‌برترین انتخابات در جهان بوده است. کاندیداهای هر دو حزب تاکنون حدود ۵۰۰میلیون نفر هزینه کرده‌اند. این در حالی است که پیش‌بینی می‌شود به موازات برگزاری انتخابات در ایالت‌های دیگر و افتادن کاندیداهای اضافی و مشخص شدن چهره‌های اصلی، پولی که کمیته‌های ملی و گروه‌های سیاسی خرج خواهند کرد، افزایش خواهد یافت. به گفته مجله اقتصادی فورچون، کل هزینه انتخابات بالغ بر ۳میلیارد دلار خواهد شد.

فقط در انتخابات آیوا، باراک اوباما حدود ۷میلیون دلار خرج کرده است و مت رامنی، مرد میلیارددلاری انتخابات این دوره آمریکا ۹میلیارد خرج کرده است. پیش‌بینی می‌شود میزان هزینه‌ها با فشرده شدن رقابت‌ها و نیز در ایالت‌های سرنوشت‌ساز و بزرگ، افزایش یابد.

تحلیل‌گران معتقدند، در چنین پول‌های بزرگی احتمال فساد نیز وجود دارد، اما به هر حال در چنین حوادث بزرگی، کسی صحبت از فساد نمی‌کند. فساد اندکی اجتناب‌ناپذیر است و از طرف دیگر هم تحت‌تاثیر خود حادثه و چشم‌انتظار نتایج آن هستند.