ایسنا- در حالی که در آستانه خداحافظی ولادیمیر پوتین با منصب ریاست جمهوری روسیه، گمانه‌زنی از آینده فعالیت‌های وی به اوج خود رسیده است، این احتمال که پوتین در مقام نخست‌وزیری می‌تواند مدیر عامل گازپروم، غول‌ انرژی روسیه شود، رفته‌رفته قوت می‌گیرد. کارشناسان و مسوولان دولتی چنین چیزی را ممکن می‌دانند که پس از انتخابات ریاست جمهوری، ولادیمیر پوتین مسوولیت دیگری را بر عهده بگیرد. مدیرعاملی کمپانی انحصاری گاز روسیه «گازپروم» یکی از مهم‌ترین گزینه‌هاست، چرا که اگر دمیتری مددوف، معاون اول نخست‌وزیر روسیه، به ریاست جمهوری برسد، منصب مدیرعاملی این شرکت را که بیشترین ذخایر گاز جهان را در اختیار دارد ترک می‌کند و سهامداران می‌توانند کاندیدا برای این منصب را تا ۳۱ ژانویه ۲۰۰۸ به هیات‌مدیره معرفی کنند.

الکساندر ایگناتوف، کارشناس روس، می‌گوید که ممنوعیت مستقیمی برای این که رییس‌جمهور روسیه همزمان مدیر‌عامل این شرکت باشد وجود ندارد، اما کارشناس سیاسی، الکسی ماکارکین، تصریح می‌کند: رسم چنین است که رییس‌جمهور از تمامی شرکت‌های دولتی دور باشد.

مسوولین دولتی و کارشناسان سعی دارند پیش‌بینی کنند که چه کسی این جایگاه را اشغال خواهد کرد. تاکنون مشخص شده ‌است که محبوب‌ترین کاندیدا پوتین است که مددوف به وی پیشنهاد داده است در صورت انتخاب شدن وی در مقام ریاست جمهوری، نخست وزیر شود.

مسوولین نزدیک به کرملین توضیح می‌دهند که در ابتدا ممکن است کاندیدایی موقت به ریاست هیات‌مدیره این شرکت برسد و پس از آن پوتین روی کار بیاید. ماکارکین معتقد است که محتمل‌ترین و آشکار‌ترین گزینه جابه‌جایی مددوف با پوتین است.

اما برخی دیگر از کارشناسان نیز معتقدند فردی دیگر از وزرا یا کارمندان بلندپایه کرملین نیز می‌تواند جایگزین مددوف در گازپروم شود؛ زیرا پوتین بدون این کار نیز اهرم‌هایی برای اعمال نفوذ بر گازپروم خواهد داشت؛ یک مسوول دیگر در کرملین می‌گوید، تا زمان انتخابات هیچ تغییری صورت نخواهد گرفت و شک دارد که پوتین نیازی به منصب جدیدی داشته باشد.

یکی از مدیران گازپروم نیز می‌گوید که مددوف شدیدا غرق اداره گازپروم است، در نشست‌های هیات‌مدیره وارد تمامی مسائل می‌شود، اطلاعات بیشتری مطالبه می‌کند و گاهی خود به سوالات سایر مدیران پاسخ می‌دهد.

کنستانتین سیمونوف، کارشناس سیاسی، یادآوری می‌کند که مددوف که مسوولیت بخش سوخت و انرژی در وظایف وی به عنوان معاون اول نخست‌وزیر قرار ندارد، به کرات در مذاکرات بین‌المللی که در آنها منافع گازپروم مطرح بوده است، از جمله با چین و آلمان، شرکت کرده است.

به گفته این کارشناس، او مسوول آزاد‌سازی بازار سهام گازپروم است، تمامی تلاش‌ها برای تقسیم گازپروم را منتفی کرده و موفق به افزایش قیمت گاز به سطح نرخ اروپایی تا سال ۲۰۱۱ شده است.

حال باید دید در شرایطی که روسیه در ماه‌های پیش‌رو شاهد تحولات بنیادینی خواهد بود، کرسی مدیریت گازپروم این شانس را خواهد داشت که با در اختیار گرفتن توسط رییس‌جمهور خوش‌نام برای مردم روسیه، در آینده قدرت بیشتری به دست بیاورد یا نه.