ایسنا- رییس پارلمان لبنان جلسه انتخاب رییس‌جمهور این کشور را که قرار بود دیروز (شنبه) برگزار شود، به ۲۹ دسامبر (هشتم دی) موکول کرد.

به گزارش سایت اینترنتی الجزیره، دبیرخانه پارلمان لبنان در بیانیه‌ای که از سوی نبیه بری رییس پارلمان لبنان عصر جمعه منتشر شد، از دهمین تاخیر در جلسه انتخاب رییس‌جمهور لبنان که قرار بود امروز برگزار شود خبر داد. انتخاب رییس‌جمهور لبنان به علت اختلاف میان جناح حاکم و معارضان بر سر مسائل سیاسی به ویژه این مساله به تاخیر می‌افتد و به این ترتیب لبنان ۲۴ نوامبر گذشته یعنی از زمان پایان دوره ریاست جمهوری امیل لحود با خلاء ریاست جمهوری روبرو بوده است.

این در حالی است که نصرا... صفیر اسقف مارونی‌های لبنان، قبل از لغو جلسه دیروز پارلمان از سوی بری گفت: ما بیش از یک ماه است که رییس‌جمهور نداریم و نزدیک به یک سال است پارلمان ما تعطیل است. دولت ما نیز از هم پاشیده است. برخی وزیران اعتصاب کرده‌اند و ملت نیز ناراضی است. اگر به همین ترتیب ادامه دهیم تمام اصول‌ ملی خود را نابود خواهیم کرد.

همچنین نیکولا سارکوزی رییس‌جمهور فرانسه، در تماسی تلفنی با بشار اسد رییس‌جمهور سوریه، بر احترام به موعد انتخابات لبنان از سوی سوریه تاکید کرده بود.

از سوی دیگر، رادیو سوا به نقل از زلمای خلیل‌زاد سفیر آمریکا در سازمان ملل گزارش داد: اعمال فشار شورای امنیت جهت برداشتن موانع انتخابات ریاست جمهوری لبنان و اعمال فشار بر کسانی که مانع انتخابات می‌شوند ضروری است.

سفیر آمریکا بعد از جلسه شورای امنیت که در این جلسه مساله فلسطین و بحران لبنان بررسی شد، اظهار داشت: درباره اوضاع لبنان ما شاهد یک چالش سیاسی هستیم که متاسفانه گروه‌های معارض به آن دامن می‌زنند و اجازه نمی‌دهند روند قانون اساسی به نتیجه مطلوب دست یابد و همچنین برخی گروه‌های خارجی در امور لبنان مشکل تراشی می‌کنند که می‌توانم به نام سوریه در این باره اشاره کنم.

خلیل‌زاد ادامه داد: من در جلسه شورای امنیت گفتم که اوضاع لبنان به علت این بحران سیاسی در معرض خطر است و از شورا می‌خواهم که گام‌های بیشتری برای واداشتن عاملان این وضع جهت تغییر مواضع‌شان اتخاذ کند.

در این راستا دیگر اعضای شورای امنیت نیز حمایت از دولت قانونی و نقش ارتش و دولت لبنان تا زمان انتخاب رییس‌جمهور جدید و تشکیل دولت جدید را ضروری دانستند.

معاون دبیر کل سازمان ملل در امور سیاسی نیز در برابر جلسه شورای امنیت اعلام کرد: اوضاع کنونی لبنان خطرناک و ناامن است و مستلزم تلاش جهانی است.