فارس- دولت آمریکا موافقت خود را با تضمین ۳۰۶‌میلیارد دلار از دارایی‌های بانک سیتی‌گروپ و اختصاص ۲۰‌میلیارد دلار به این بانک برای نجات آن اعلام کرد. این تازه‌ترین تلاش دولت آمریکا برای نجات موسسات مالی این کشور از بحران مالی و پولی به شمار می‌رود.

بحران مالی آمریکا خسارت زیادی را به موسسات مالی و بانک‌های این کشور وارد کرده است و بانک سیتی‌گروپ نیز در آستانه ورشکستگی قرار گرفته است. سیتی‌گروپ دومین بانک بزرگ آمریکایی است که در ۱۰۰کشور جهان فعالیت می‌کند.

به اعتقاد کارشناسان، ورشکستگی سیتی‌گروپ، آثار مالی و اقتصادی مخربی بر اقتصاد آمریکا و اقتصاد جهانی خواهد داشت. این در حالی است که سیتی‌گروپ پیش از این کمک ۲۵‌میلیارد دلاری از دولت آمریکا دریافت کرده است.

دولت آمریکا سیتی‌گروپ را به انجام تغییرات مدیریتی وادار نکرده است، ولی از مقام‌های این بانک خواسته است تا محدودیت‌های بیشتری را در زمینه پرداخت حقوق و دستمزد به کارمندان ارشد، اعمال کند.

وزارت دارایی آمریکا نیز اعلام کرد دولت اقدامات لازم را برای تقویت سیستم مالی و حمایت از مالیات دهندگان آمریکایی و اقتصاد آمریکا انجام داده است.

سیتی‌گروپ قصد دارد تعداد کارکنان خود را تا اوایل سال آینده به کمتر از ۳۰۰‌هزار نفر کاهش دهد. این بانک تا پایان سال ۲۰۰۷ بیش از ۳۷۵‌هزار کارمند داشته است.