گروه بین‌الملل - در آخرین ساعت روز دوشنبه قیمت نفت خام با یک جهش ناگهانی در بازار نیویورک به رقم بی‌سابقه ۱۴۰دلار در هر بشکه نزدیک شد. نفت خام در این روز با ۵/۴دلار افزایش به یکباره به قیمت ۸۹/ ۱۳۹دلار دست پیدا کرد. این بالاترین قیمت نفت از زمان آغاز معاملات الکترونیک در بورس نیویورک در سال ۱۹۸۳ است. با این وصف نفت در پایان معاملات دیروز بار دیگر به محدوده قیمت ۱۳۴دلار بازگشت، اما کارشناسان این‌گونه ابراز عقیده کردند که جهش ۵/۴دلاری نفت خام نشان داد که بازار تا چه حد آماده افزایش قیمت‌ها است. بر هم خوردن جو روانی بازار نفت به سود تولیدکنندگان است و قیمت‌ها را افزایش می‌دهد. این‌گونه است که تلاش‌های سازمان بین‌المللی انرژی نمی‌تواند بازارها را آرام کند.به عقیده چارلز رایت، تحلیل‌گر انرژی در مورگان استنلی، وضعیت بازار نفت به گونه‌ای است که افزایش تولید در حد نرمال نمی‌تواند باعث پایین آمدن قیمت‌ها شود. به عقیده این تحلیل‌گر تنها راه سریع کاهش قیمت نفت در شرایط کنونی، افزایش قابل ملاحظه ارزش دلار در برابر سایر ارزها به ویژه یورو و ین ژاپن است.

تقویت دلار و از آن مهم‌تر ثبات آن می‌توند باعث خروج ارزها از بازارهای کالایی شود.

در همین حال بی‌بی‌سی دیروز گزارش داد که دلیل جهش ناگهانی قیمت نفت در آخرین ساعات کاری روز دوشنبه کاهش ناگهانی تولید در دریای شمال و همچنین قطع بخشی از تولید روزانه نروژ بوده است.

از سوی دیگر جهش در پایان روزی اتفاق افتاد که صبح آن دبیر کل سازمان ملل و پادشاه عربستان در خصوص افزایش تولید این کشور از ماه جولای توافق کردند.

در همین حال دبیرخانه کشورهای صادرکننده نفت، اوپک دیروز بهای هر بشکه نفت این سازمان را ۴۱/۱۲۹دلار ذکر کرد.ویکتور شام تحلیل‌گر ارشد بازار انرژی در خصوص جهش ۵/۴دلاری قیمت نفت و بازگشت آن به بلومبرگ گفت: این نوسان‌های شدید سیگنال‌های بدی برای بازار نفت است و نشان می‌دهد که ما باید در انتظار افزایش بیشتر قیمت نفت باشیم.