گروه بین‌الملل - باراک اوباما با کسب ۱۰ هیات نمایندگی سوپر در روز جمعه و شنبه برای اولین بار بر رقیب خود هیلاری کلینتون پیشی گرفت و مهیای مبارزه با جان مک‌کین بر سر تصاحب کاخ سفید شد.

به گزارش آسوشیتدپرس اوباما رای سناتور یوتا، اوهایو و آریزونا را به دست آورد. وی همچنین توانست رای دو تن از سناتورهای ویرجین آیلند را کسب کند که قبلا از هیلای کلینتون حمایت کرده بودند. این آرا، اوباما را قادر ساخت تا برای اولین بار در این رقابت در تعداد هیات‌های نمایندگی سوپر از خانم کلینتون پیش بیفتد. آرای اعضا و مقامات حزب آن بخش از آرایی بود که کلینتون بسیار امیدوار بود تا بتواند با کسب آنها اختلاف خود را با اوباما در هیات‌های نمایندگی معمولی جبران کند. اما او پس از سه‌شنبه بزرگ رفته‌رفته اختلاف خود را در هیات‌های نمایندگی سوپر با کلینتون کم کرد و سرانجام از وی پیش افتاد.

دان فولر رییس سابق کمیته ملی حزب دموکرات، گفت: من همواره فکر می‌کردم اگر هریک از کاندیداها بتواند موقعیت خود را به عنوان رهبر متمایز و روشن کند، اعضای حزب از وی و رای مردم تبعیت خواهند کرد.

وی افزود: اکنون روشن شده است که اوباما یک رهبر است. ذره‌ذره آرای مردم برای وی دارد تبدیل به یک بهمن می‌شود.

دان فولر از مقامات حزبی ایالت کارولینای جنوبی است که از کلینتون حمایت کرده بود. هیات‌های نمایندگی سوپر، رای مقامات حزبی است که می‌توانند بدون توجه به آنچه در انتخابات مقدماتی گذشته است، رای خود را به یکی از کاندیداها بدهند، اما تجربه ثابت کرده است که هیات‌های نمایندگی سوپر معمولا همان راهی را می‌روند که آرای عمومی به آنها نشان داده است. این هیات‌های نمایندگی از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا بدون آنها هیچ‌یک از دو کاندیدا نمی‌توانند به حد نصاب لازم برای راهیابی به دور دوم برسند. از حدود ۸۰۰ هیات نمایندگی سوپر که باید تا نشست ماه اوت در دنور، رای خود را به صندوق بریزند، اوباما با حمایت ۲۷۶ نفر و خانم کلینتون حمایت ۲۷۱ نفر را تاکنون کسب کرده‌اند. بسیاری از هیات‌های نمایندگی سوپر که در هفته گذشته حمایت خود را از اوباما اعلام کرده‌اند، گفتند که زمان اتحاد حزب برای حمایت از اوباما فرا رسیده است. برد بزرگ اوباما در کارولینای شمالی در روز سه‌شنبه بزرگ حجت را بر اعضای حزب تمام کرد. او با ۱۵درصد اختلاف در این ایالت پیروز شد، در حالی که خانم کلینتون فقط با ۲درصد اختلاف انتخابات ایندیانا را برد. از آن زمان تاکنون اوباما حمایت ۲۱ هیات نمایندگی سوپر را توانسته است به دست آورد، این در حالی است که هیلاری کلینتون فقط حمایت دو نفر را کسب کرده است. کوین رودریکوئز از ویرجین آیلند که قبلا از کلینتون حمایت کرده بود و حال حمایت خود را از وی پس گرفته است و به اوباما رای داده است، گفت وی نشان داده است که می‌تواند با دموکرات‌ها، جمهوری‌خواهان و افراد مستقل در سراسر کشور ارتباط برقرار کند، چه در قلب کشور زندگی کنند چه در جزایری دوردست. وی گفت: من حمایت خود را از کلینتون گرفتم به دلیل اینکه اوباما توانسته هیجان و انرژی را به حزب بیاورد. کلینتون رقابت را با حمایت ۱۶۰ هیات نمایندگی سوپر آغاز کرد که فاصله چشمگیری میان او و رقیبش را به نمایش می گذاشت، اما وقتی اوباما در اولین انتخابات مقدماتی در آیوا برنده شد، این فاصله، شروع به کم شدن کرد. جنی بکاس، مشاور کمیته ملی حزب گفت، این کمیته پر از حامیان کلینتون بود، به نحوی که به نظر می‌رسید که وی کاندیدای خاص است و این به او امتیاز خاصی بخشیده بود. اوباما پس از سه‌شنبه بزرگ در پنجم فوریه که توانست انتخابات مقدماتی در ۱۱ ایالت را پی در پی از رقیب خود ببرد، حمایت اعضای حزب را جلب کرد.