اولاف شولتز، صدراعظم آلمان گفت که او و رهبران همکارش با یک پیام روشن آمده‌‌اند: «اوکراین به خانواده اروپایی تعلق دارد.» در این راستا کمیسیون اروپا، بازوی اجرایی اتحادیه اروپا، روز جمعه توصیه رسمی خود را درباره درخواست اوکراین برای تبدیل شدن به یک نامزد رسمی برای عضویت اعلام کرد. پروسه تایید ممکن است سال‌ها طول بکشد. رهبران بازدیدکننده از جمله امانوئل مکرون، رئیس‌‌جمهوری فرانسه درد پیشنهاد اوکراین را با وجود ترجیح‌‌شان برای پایان سریع جنگ، به جان خریدند و از عضویت کی‌یف در اتحادیه اروپا حمایت کردند. رئیس‌‌جمهوری فرانسه گفت: چیزی که می‌‌گویم این است که اوکراین باید جنگ را پیروز شود. این دیدار واکنش‌‌های متفاوتی را در اوکراین به همراه داشت؛ زیرا این کشور به هدف طولانی‌مدت خود یعنی اتحادیه اروپا نزدیک‌‌تر ‌‌شد. اوکراین حالا در شرایط وضعیت نامزدی قرار دارد؛ اما تعهدات عمده‌‌ای درباره سلاح‌‌های دوربرد بیشتر برای غلبه بر مزیت توپخانه‌‌ای روسیه در دشت‌‌های باز منطقه دونباس شرقی به دست نیاورد.

اما زلنسکی گفت: «ما انتظار داریم تدارکات جدید، به‌ویژه تسلیحات سنگین، توپخانه موشکی مدرن و سامانه‌های دفاع موشکی داشته باشیم.» او افزود: «هر دسته از تدارکات جدید جان مردم را نجات می‌‌دهد و هر روز تاخیر یا تصمیم‌‌گیریِ به تعویق افتاده، فرصتی برای ارتش روسیه است.»با این حال حمایت اروپایی‌‌ها از اوکراین از جانب پوتین بی‌‌پاسخ نماند. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، درحالی‌که رهبران کشورهای بزرگ اقتصادی اروپا روز پنج‌شنبه در کی‌‌یف ظاهر شدند و از عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا حمایت کردند، ولادیمیر پوتین، رئیس‌‌جمهوری روسیه پیام مخصوص به خود را برای این اقدام فرستاد: «یادتان نرود که چرخ صنایع شما با لطف و مرحمت چه کسی می‌‌چرخد.»

درحالی‌که تورم در حال حاضر به بالاترین حد خود در ۴۰سال گذشته رسیده است، قیمت گاز در قاره سبز بیشتر شد؛ زیرا روسیه روز پنج‌شنبه برای دومین روز متوالی جریان گاز خود را در مهم‌ترین خط لوله اروپایی‌‌اش کاهش داد. روز پنج‌شنبه آلمان، ایتالیا، اتریش و جمهوری چک همگی کمبودهایی را در این راستا گزارش کردند. گازپروم، غول گازی تحت کنترل دولت روسیه گفت که تعمیرات مقصر این فشار بوده است. اما مقامات اروپایی آشکارا پوتین را متهم کردند که از منابع انرژی به‌عنوان سلاح استفاده می‌‌کند و آخرین امید از این تصور را که حداقل در زمینه انرژی، مسکو شریک قابل اعتمادی است، از بین برد. صادرات گاز به مسکو ابزار دیپلماتیک قدرتمندی در این قاره داده است؛ جایی که بخش‌های بزرگی از صنعت به انرژی روسیه وابسته است.

قوم سرگردان

در اوکراین مجاری‌‌هایی زندگی می‌‌کنند که به جنگ احساس دوگانه دارند. پس از حمله مسکو، برخی از اوکراینی‌‌ها نگرانند که مجاری‌‌های این کشور تحت تاثیر پروپاگاندای روسیه به سمت مسکو چرخش کنند. در حال حاضر ۱۵۰هزار مجارستانی در مرز با مجارستان زندگی می‌‌کنند که از طریق تجارت در این منطقه زندگی خود را می‌‌گذرانند. اکنون در بین مجاری‌‌ها یک دو دستگی درخصوص جنگ به‌وجودآمده که محلی برای نگرانی اوکراینی‌‌ها شده است. دوگانگی که برخی احساس می‌‌کنند یادآور دردسرهایی است که رهبر مستبد مجارستان، ویکتور اوربان، می‌‌تواند برای همسایگان خود ایجاد کند، به این طریق که اوربان با احساسات آنها بازی کند و کی‌‌یف را متهم به برخورد تبعیض‌‌آمیز با این اقلیت قومی کند. این امر اداره امور را برای رهبران اوکراین پیچیده‌‌تر می‌‌کند؛ زیرا آنها تلاش می‌‌کنند کشور پراکنده و چند قومیتی خود را در برابر حمله روسیه متحد نگه دارند و برای همین سخت تلاش می‌‌کنند که نظر قومیت‌‌های روس و مجار را جلب کنند.